eReport.sk
POZOR SILNÝ GRAFICKÝ OBSAH !!!!! KK67 Buèa - Màtve telá ruských vojakov ležia na zemi ved¾a vrakov vozidiel v meste Buèa pri Kyjeve poèas 38. dòa ruskej invázie na Ukrajinu v sobotu 2. apríla 2022. Ukrajinské jednotky získali naspä kontrolu nad viac ako 30 obcami v Kyjevskej oblasti, uviedol v sobotu poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyè s tým, že Ukrajina opä ovládla i mestá Buèa a Brovary. FOTO TASR/AP EDS NOTE: GRAPHIC CONTENT - Dead Russian soldiers lie on the ground next to the gutted remains of vehicles in Bucha, on the outskirts of Kyiv, Ukraine, Saturday, April 2, 2022. As Russian forces pull back from Ukraine’s capital region, retreating troops are creating a “catastrophic" situation for civilians by leaving mines around homes, abandoned equipment and “even the bodies of those killed," President Volodymyr Zelenskyy warned Saturday. (AP Photo/Rodrigo Abd) *** Local Caption *** telá telo ruskí vojaci màtve telá

Ukrajinský premiér Šmyhaľ: Chceme vybudovať nový štát

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v rozhovore pre britskú stanicu BBC, ktorý bol zverejnený v sobotu, uviedol, že ruské sily zničili od začiatku ofenzívy na Ukrajine viac ako 25.000 kilometrov ciest, niekoľko stoviek mostov a 12 letísk. V tejto súvislosti zdôraznil, že v rámci „veľkej obnovy“ krajiny chce Ukrajina „vybudovať nový štát“.

Od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine zničených alebo poškodených vyše 100 vzdelávacích inštitúcií, viac než 500 medicínskych zariadení a 200 fabrík, priblížil Šmyhaľ.

„Okolo 35 percent ekonomiky (na Ukrajine) je v súčasnosti nefunkčných,“ povedal. Viac ako 300.000 kilometrov štvorcových územia Ukrajiny je podľa jeho slov zamínovaných alebo kontaminovaných bombami. „Nechceme len obnovovať tehly a betón. Chceme vybudovať nový štát,“ vyhlásil Šmyhaľ. Toto úsilie si bude, ako povedal, vyžadovať ukrajinské fondy, medzinárodnú pomoc a tiež ruské financie.

„Sme presvedčení, že agresor musí zaplatiť za deštrukciu, ktorú spôsobil,“ uviedol. Dodal, že na obnovu Ukrajiny by mali byť použité aj zmrazené ruské aktíva, ktoré boli skonfiškované a presunuté Ukrajine.

Šmyhaľ uviedol, že vláda v Kyjeve vyčlenila na okamžitú rekonštrukciu zničenej krajiny viac ako 50 miliárd dolárov. Ďalšia fáza obnovy bude podľa neho zahŕňať obnovenie hlavnej infraštruktúry vrátane zaistenia dodávok elektriny a vody, ako aj rekonštrukciu mostov a ciest.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinský premiér Šmyhaľ: Chceme vybudovať nový štát

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti