eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Zuzana Čaputová opäť citlivo vníma. Tentokrát skrátenie premlčacej doby za znásilnenie a sexuálne násilie. Koalícii sľubuje ľúty boj


Prezidentka Zuzana Čaputová už nie raz ukázala, ako „citlivo vníma“ potreby Slovákov, ktorým, ako sama priznala, „občas“ nerozumie. Teraz sa postavila s opozíciou do jedného šíku pri kritike novely Trestného zákona, a to aj pri skrátení doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie. Čo na tom, že rovnakú dobu majú aj v susednom Česku, Rakúsku či Nemecku, u nás je to jednoducho neprijateľné!

Využiť chce všetky svoje právomoci

Slovenská prezidentka sa čím ďalej tým viac ukazuje, že nie je celkom tak slovenská, ale skôr opozičná. Progresívci a liberáli jasajú, pretože v „dôležitých“ chvíľach sa vždy postaví na ich stranu. A spravila tak aj teraz, keď v parlamente poslanci koalície schválili novelu Trestného zákona, ktorú ona podpísať nehodlá, ba chce ju napadnúť na Ústavnom súde. V statuse na sociálnej sieti sa špeciálne venuje skráteniu doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie. „Schválená novela zákona v oblasti trestného práva iba postupne ukazuje svoje dôsledky. Inak si neviem predstaviť, čo by viedlo poslancov vládnej koalície ku skráteniu doby premlčania za znásilnenie a sexuálne násilie,“ píše v úvode Zuzana Čaputová.

Slová obhajoby takejto zmeny, ktoré v pléne parlamentu zazneli, sú hanebným výsmechom ťažkej bolesti a traume, ktorú zažívajú obete sexuálneho násilia.

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky

„Slová obhajoby takejto zmeny, ktoré v pléne parlamentu zazneli, sú hanebným výsmechom ťažkej bolesti a traume, ktorú zažívajú obete sexuálneho násilia. Neustály pocit strachu, ohrozenia, hanby, neistoty, prežívanie úzkosti a depresií, sebaobviňovanie či myšlienky na samovraždu. Toto sú mimoriadne závažné dôsledky znásilnenia a sexuálneho násilia. Zanechávajú trvalé stopy na telách a dušiach, ktoré nemôžeme prehliadať a zľahčovať. Podľa odborníkov, policajné štatistiky ukazujú iba zlomok prípadov, ktoré sú u nás v skutočnosti páchané,“ vysvetľuje pohnútky hlava štátu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD)
  2. Očakávaná reakcia

Odborníci, ktorí pracujú v tejto oblasti, podľa nej poukazujú tiež na to, že pri väčšine prípadov znásilnení môže trvať dlhé obdobie, kým obete dokážu nájsť silu hovoriť a vypovedať o tom, čo zažili. Najmä ak išlo o prípady znásilnenia zo strany partnera či inej blízkej osoby. Ďalší čas podľa hlavy štátu zaberie vyšetrovanie, prípadne identifikovanie páchateľa.

Zdroj: FB / Zuzana Čaputová

„Namiesto toho, aby sme posilňovali ochranu pred sexuálnym násilím na ženách, dievčatách, ako aj mužoch a chlapcoch, schválená novela Trestného zákona ju naopak oslabuje. Aj toto sú dôsledky prijímania takto zásadných zmien narýchlo, bez odbornej diskusie, menené na poslednú chvíľu,“ píše záverom Zuzana Čaputová, ktorá chce urobiť všetko, čo je v jej právomoci, aby takáto úprava nikdy nenadobudla účinnosť.

Zdroj: FB / Zuzana Čaputová

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zuzana Čaputová opäť citlivo vníma. Tentokrát skrátenie premlčacej doby za znásilnenie a sexuálne násilie. Koalícii sľubuje ľúty boj

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre