eReport.sk
Na snímke exponát z výstavy umelca Luku Braseho v spoloèenskom vozni, ktorý predstavili poèas tlaèovej konferencie Železniènej spoloènosti Slovensko (ZSSK) k 175. výroèiu železníc na Slovensku 4. septembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar *** Local Caption *** výstava umelec Luka Brase spoloèenský vozeò

ZSSK: Na najfrekventovanejšej linke z Bratislavy do Košíc, cestujúci budú môcť využívať kaviareň s kultúrnym zážitkom

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pri príležitosti 175. výročia železníc na Slovensku vypraví špeciálny vozeň s výstavou malieb. Výstava bude pozostávať z desiatich obrazov z dielne slovenského výtvarníka Luka Brase umiestnených v spoločenskom vozni. Ako aj dizajnového polepu vozňa, ktorý stvárňuje motívy výročia príchodu prvého parného vlaku na územie Slovenska. Spoločenský vozeň bude zároveň plniť funkciu bistro vozňa. V pondelok o tom informoval generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň.

Cestujúci budú môcť využiť pojazdnú kaviareň s výstavou obrazov v rýchlikoch Tatran. Na trase medzi Bratislavou a Košicami, a to od 4. do 17. septembra. ,,Sme priamou súčasťou zlúčenia ekologického cestovania spolu s kultúrnym zážitkom. Preto sme ani na chvíľu neváhali a Lukovi umožnili predviesť svoje diela na najfrekventovanejšej linke z Bratislavy do Košíc a späť počas 13 dní,“ uviedol Koreň.

Vytvoriť umelecké dielo z vagóna

Výtvarník uviedol, že vytvoriť umelecké dielo z vagóna patrilo medzi jeho sny, keďže často cestuje medzi Bratislavou a ateliérom v Dolnom Kubíne. Dodal, že pri použití aplikácie IlluStory, ktorú si budú môcť cestujúci stiahnuť priamo pri vozni prostredníctvom QR kódu, umelecké diela „ožijú“. „Aplikácia oživuje umelecké diela v rozšírenej realite a ukazuje tak ich skryté príbehy,“ dodal Brase.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. súd, kladivko, žena, sudkyňa

Diela zaradené do viedenskej aukcie v Bank Austria

Luka Brase sa narodil v roku 1983 v Dolnom Kubíne. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Absolvoval 33 samostatných výstav v Nórsku, Belgicku, Holandsku, Rakúsku, Nemecku, Írsku, na Slovensku, vo Veľkej Británii, Maďarsku, Švajčiarsku, Iráne, Českej republike, USA, či Číne. V roku 2012 boli jeho diela zaradené do viedenskej aukcie v Bank Austria Kunstforum, spoločne s osobnosťami ako Andy Warhol, Marc Chagall a Christo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ZSSK: Na najfrekventovanejšej linke z Bratislavy do Košíc, cestujúci budú môcť využívať kaviareň s kultúrnym zážitkom

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php