tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
James Ephraim Lovelock.
James Ephraim Lovelock. Foto: wikipedia.org

Zomrel autor teórie Gaia, ktorá bola najprv zosmiešňovaná. Vedec skonal v deň svojich narodenín

Významný britský vedec James Lovelock zomrel v utorok v deň svojich 103. narodenín. Preslávil sa najmä teóriou Gaia, podľa ktorej je Zem živým samoregulačným superorganizmom ohrozovaným ľudskou činnosťou. Správu o jeho úmrtí zverejnila v stredu vedcova rodina, informuje agentúra AFP.

Vo vyhlásení uviedla, že zomrel v utorok večer v dôsledku komplikácií po páde, ktorý sa mu stal tento rok. Rodina dodala, že pohreb bude súkromný a neskôr sa uskutoční aj verejná spomienka.

Related Posts

  1. David Warner v snímke Cast a Deadly Spell z roku 1991.
  2. Egon Tomajko
  3. Paul Sorvino.

Hoci bola Lovelockova hypotéza a neskôr teória Gaia v 70. rokoch 20. storočia najprv zosmiešňovaná, pomohla nanovo definovať spôsob, akým veda nazerá na vzťah medzi planétou Zem a životom na nej. Podľa tejto teórie všetky živé organizmy na Zemi interagujú navzájom, ako aj so svojím okolím a vytvárajú tak samoregulačný systém.

Poukazoval na nebezpečenstvo klimatickej zmeny

Lovelock tiež predpovedal blížiacu sa klimatickú katastrofu. „Záchranu planéty v podobe, ako sme ju poznali, sme pridlho odkladali,“ povedal v roku 2009 pre AFP. V rozhovore v roku 2020 varoval, že svet by sa mal zamerať na boj proti globálnemu otepľovaniu. „Klimatická zmena je nebezpečnejšia pre život na Zemi než akákoľvek mysliteľná choroba,“ uviedol v súvislosti s koronavírusovou pandémiou.

Vynašiel prístroj na detekciu diery v ozónovej vrstve

Lovelock sa narodil v roku 1919 v anglickom meste Letchworth a vyrastal na juhu Londýna. Medzi dvoma svetovými vojnami študoval chémiu, medicínu a biofyziku vo Veľkej Británii a v USA. Dve desaťročia pracoval v Národnom inštitúte pre lekársky výskum (NIMR). V 50. rokoch vynašiel prístroj na detekciu diery v ozónovej vrstve. Na začiatku 60. rokov začal spolupracovať s NASA na projekte skúmajúcom prípadný život na Marse.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zomrel autor teórie Gaia, ktorá bola najprv zosmiešňovaná. Vedec skonal v deň svojich narodenín

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku