eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: tasr/ap

Zmizne V4 z geopolitickej mapy? Morawiecki a Fiala tlačia na Orbána, aby odsúdil ruských vojakov!

Český premiér Petr Fiala a predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki po piatkovom stretnutí vo Varšave apelovali na Maďarsko, aby „jednoznačne odsúdilo“ zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine.

Ako píše agentúra PAP, obaja štátnici dostali na tlačovej konferencii otázku o ďalšom fungovaní Vyšehradskej štvorky (V4), do ktorej patria Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko.

Morawiecki uviedol, že formát V4 stále existuje, ale „musíme si veľmi dôkladne objasniť otázky súvisiace s ruskou agresiou voči Ukrajine“.

Chceme, aby tento postoj bol veľmi jasný a v súlade s tým, čo považujeme za vhodné.

Petr Fiala.

„Zásadne nesúhlasíme so súčasným postojom Maďarska k Ukrajine… a očakávame jednoznačný a veľmi silný postoj Budapešti, ktorý odsúdi zločiny Ruska na Ukrajine,“ povedal. „Toto je skutočne veľmi dôležitá podmienka, pretože nemôžeme zatvárať oči pred tým, čo sa tam deje,“ dodal poľský premiér.

„Chceme, aby tento postoj bol veľmi jasný a v súlade s tým, čo považujeme za vhodné,“ doplnil svojho kolegu Fiala.

Začiatkom apríla maďarský premiér Viktor Orbán na tlačovej konferencii v Budapešti povedal, že jeho krajina neustúpi tlaku a nepodporí sankcie proti Rusku, ktoré by zahŕňali prerušenie nákupu ruskej ropy a zemného plynu.

Kritika Maďarska zo strany Poľska prichádza napriek tomu, že medzi krajinami sú dobré vzťahy. Poľsko a Maďarsko boli pri svojich vzájomných sporoch s EÚ vnímané ako ideologickí spojenci. Zdá sa však, že vojna na Ukrajine vrazila klin medzi maďarskú a poľskú vládu, ktorá je ako popredný zástanca prísnych sankcií voči Moskve frustrovaná miernejším postojom Budapešti, analyzuje PAP.

Orbán o Buči: Žijeme v dobe masovej manipulácie

Začiatkom apríla maďarský premiér Viktor Orbán na tlačovej konferencii v Budapešti povedal, že jeho krajina neustúpi tlaku a nepodporí sankcie proti Rusku, ktoré by zahŕňali prerušenie nákupu ruskej ropy a zemného plynu. Keď sa ho novinári pýtali na zjavné zabíjanie civilistov v ukrajinskom meste Buča neďaleko hlavného mesta Kyjev ruskými vojakmi, Orbán povedal, že všetky tvrdenia je potrebné nezávisle overiť, pretože „žijeme v dobe masovej manipulácie“, pripomína PAP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny riaditeľ nemeckej automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius.
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Zakladajúci člen Investigatívneho centra Jána Kuciaka Arpád Soltész.
  4. Viktor Orbán počas volebnej noci v Budapešti.
  5. Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmizne V4 z geopolitickej mapy? Morawiecki a Fiala tlačia na Orbána, aby odsúdil ruských vojakov!

Odoberať
Upozorniť na
guest
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti