eReport.sk
Zuzana Baťová. Foto: fb/sukl.sr

Zlý Matovič a dobrá Baťová? Expert hovorí nie. ŠÚKL svojim aktivizmom zvyšuje napätie!

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemá mať svoj názor! Štátna inštitúciu má vydávať odborné stanoviská a nemá reagovať na vyjadrenia politikov. Myslí si marketingový a komunikačný expert Pavol Minár. Zdôrazňuje, že šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová má s ministrom financií Igorom Matovičom osobný spor a úrad pod jej vedením komunikuje príliš aktivisticky.

ŠÚKL minulý týždeň zverejnil stanovisko k ruskej očkovacej látke Sputnik. V ňom stojí, že na základe nedostatku informácii nemôže ústav odobriť používanie vakcíny na Slovensku. V materiáli sa však nachádza aj veta, ktorá sa skôr ako odborný výstup, dá charakterizovať ako neoverené tendenčné vyjadrenie. „Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“ píše sa v stanovisku, ktoré kritizoval vo štvrtok minister financií Igor Matovič.

Nielen túto vetu, ale celkový mediálny prejav ŠÚKL-u a jeho riaditeľky Zuzany Baťovej v poslednom období, považuje odborník na marketing za neadekvátny. „To, akým spôsobom ŠÚKL komunikuje, mi príde – je taký výraz – že aktivistické. Príde mi to ako príliš excesívne na inštitúciu, ktorá má vo svojom názve, že úrad na kontrolu,“ ozrejmil špecialista na komunikáciu Pavol Minár v relácii TA3 Za oponou tento týždeň.

Odborník na komunikáciu Pavol Minár. – Foto: FB PM

Ide o osobný spor Baťovcov s Matovičom

Vysvetlil, že štátne inštitúcie by mali byť vo svojich vyjadreniach striedme a mali by komunikovať iba odborné témy. „Nedávno bolo vyjadrenie, že ŠÚKL nezmení svoj názor, nepoddá sa nátlaku v reakcii na Matovičove výroky. Nemyslím si, že úrad na kontrolu má mať nejaký názor. Úrad na kontrolu má vydávať stanoviská a nevyjadrovať sa k politikom,“ priblížil odborník.

Doplnil, že nie je tajomstvom, že medzi manželmi Baťovcami a Igorom Matovičom je osobný spor. To je podľa neho nešťastné z oboch strán, keďže ide o predstaviteľov štátnej moci. Zároveň odmieta celú vinu za konflikt hádzať iba na Matoviča. „Aj keď mediálne môže pekne vyzerať skratka, že zlý Matovič a dobrá Baťová, ja by som to takto nepovedal. Ten ŠÚKL tomu svojim aktivizmom veľmi intenzívne pomáha,“ uviedol komunikačný špecialista.

Dodal, že spoločnosť na Slovensku je už bez toho výrazne polarizovaná. „Nálada tu na Slovensku je vyhrotená a ešte sa do toho prilieva a dáva väčšie tempo spoločenskému konfliktu,“ hodnotí Minár na adresu ŠÚKL.

Čaputová sa venuje len Sputniku

Upozornil tiež na jednostranné vystupovanie prezidentky Zuzany Čaputovej v spore. Napríklad to, že si vyžiadala zmluvu o dodávke Sputnika a žiada jej zverejnenie. „To vstupovanie pani prezidentky je tiež pre mňa z hľadiska komunikácie zaujímavé. Ona sa venuje pomerne intenzívne Sputniku, ale nevenuje sa iným vakcínam,“ skonštatoval marketingový expert.

Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová počas návštevy v ŠÚKL 12. apríla 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

Myslí si, že prezidentka prejavuje selektívny záujem o vybrané očkovacie látky. „Ona keby chcela dať komunikačne najavo, že je nestranná a ide jej o celostný obraz, tak aspoň sa mohla snažiť, že by si vypýtala aj ďalšie detaily o iných vakcínach,“ zakončil.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zlý Matovič a dobrá Baťová? Expert hovorí nie. ŠÚKL svojim aktivizmom zvyšuje napätie!

11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti