tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie.
Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

Matovič: Rusi nedôverujú Baťovej, ani sa im nečudujem, že sa cítia dotknutí

AKTUALIZOVANÉ – Expremiér Igor Matovič (OĽaNO) začal vo vo štvrtok svoju tlačovku k vakcíne Sputnik V tým, že ako tvrdil, dnešný deň je dobrou správou pre fanúšikov ruskej vakcíny a zlou pre tých, ktorí tejto očkovacej látke nefandia. V emotívnom úvode pripomenul statusy manžela šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Rada Baťa, ktoré sú namierené voči jeho osobe a ktoré ho podľa jeho slov dehumanizujú. Na adresu manžela Zuzany Bačovej, ktorý je dnes jeho podriadeným štátnym zamestnancom okrem iného uviedol, že dúfa, že ním dlho nebude.

Počas tlačovej konferencie expremiér útočil na vedcov, riaditeľku ŠÚKL Zuzanu Baťovú, novinárov i prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Hlava štátu je podľa neho zaujatá a robí alibi Baťovej.

Stanovisko ŠÚKL označil minister za „politický blud“

„Aj štrnásty test zo štrnástich, ktoré robilo Biomedicínske centrum SAV, dopadol na jednotku,“ vyhlásil Matovič. Záver ŠÚKL, že vakcíny v 40 krajinách spája len názov, komentoval ako „úmyselné poškodenie vakcíny“ a narušenie dôvery ľudí. „Vzhľadom na to, že takéto hrubé klamstvo, znevažujúce túto vakcínu, bolo zo strany šéfky ŠÚKL pustené do sveta, ktoré v podstate hovorí o tom, že Rusi si balia čokoľvek do tých ampuliek a vždy tam dajú iba nálepku Sputnik V, musíme potvrdiť tieto výsledky v maďarskom OMCL laboratóriu,“ doplnil.

Rusi požiadali o vrátenie vakcín pre neuhradenie dodávky, povedal expremiér. Prezentoval to však ako zámienku. Tvrdí, že nešlo o peniaze, ale Rusom malo prekážať stanovisko ŠÚKL. Žiadali preto testy v OMCL laboratóriu, nie v „nepriateľskej organizácii“. Stanovisko ŠÚKL označil minister za „politický blud“.

Obáva sa, že o Sputnik definitívne prídeme

K zaplateniu vakcín došlo podľa Matoviča 6. apríla, prvých 200-tisíc dávok doviezli na Slovensko začiatkom marca. Po zaplatení ruská strana podľa ministra platbu za vakcínu vrátila. „Obávam sa, že to gesto, že nám vrátili platbu, znamená, že o Sputnik definitívne prídeme,“ povedal. Nevie o tom, že by o vrátenie platby požiadal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Expremiér priznal, že zmluvu nečítal. „Myslí si“, že ju podpísal exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Na zverejnenie podľa neho musia súhlasiť obe strany, posúdia ho právnici. Do Moskvy podľa svojich slov išiel, aby Slovenská republika definitívne neprišla o Sputnik. Ako vicepremiér bol podľa neho poverený predsedom vlády. Nežiadal žiadne dokumenty, keďže požiadavka vychádzala z Baťovej stanoviska, ktorému neverí.

Prečo neočkujeme Sputnikom? Môžu za to vraj novinári

Na rokovanie v Budapešti si nezobral slovenských diplomatov, lebo chceli „maximalizovať možnosť úspechu“. Dôvodom, prečo sa ešte neočkuje Sputnikom V na výnimku ministra, ako bolo pôvodne zamýšľané, sú podľa neho novinárske články. Vypočul sa podľa neho verejný dopyt a dali látku najprv otestovať. Odmieta, že by urážal vedcov. Sám by sa dal zaočkovať čímkoľvek.

Rusom sa nečuduje, že sa cítia dotknutí

Matovič zopakoval, že to čo urobil ŠÚKL v súvislosti s ruskou vakcínou bol nepriateľský krok a tak to vnímajú aj v Moskve. Uviedol to aj v súvislosti s faktom, že prezidentka Čaputová sa postavila na stranu ústavu, ktorému šéfuje Baťová. Rusi chceli podľa Matoviča svoju vakcínu späť najmä preto, lebo sa obávajú ďalších provokácií, aj to bol dôvod, že sa Sputnik má testovať v Maďarsku, kde ako vraví, okolo Sputnika nepolitizujú.

„Rusi nedôverujú ŠÚKL-u, nedôverujú Baťovej. Ani sa im nečudujem, že sa cítia dotknutí,“ spresnil expremiér, s tým, že našich vedcov a odborníkov si váži, ale Baťovú nepovažuje za skutočnúodborníčku, pretože podľa neho politizuje.

Matovič v súvislosti so statusmi, ktoré na jeho osobu adresoval Baťo kládol aj rečnícku otázku v duchu, či „je toto normálne?“ pričom menoval napríklad aj prezidentku Čaputovú.

Tlačovú besedu expremiéra sme naživo priniesli prostredníctvom našej facebookovej stránky.

Zdroj: tasr/ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič: Rusi nedôverujú Baťovej, ani sa im nečudujem, že sa cítia dotknutí

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku