Podľa známej novinárky potrebujeme zákon o zahraničných agentoch a upozornila na analýzu, v ktorej sa autor zaoberal ovplyvňovaním slovenskej verejnej mienky mimovládkami za americké grantové peniaze. Medzi podporené projekty patrí aj zoznam Konšpirátori.sk alebo Dúhové rodiny.
Novinárka Anka Žitná Lučiaová na sociálnej sieti upozornila na rozsiahlu analýzu portálu Štandard. Autor v nej analyzoval financovanie niektorých mimovládnych organizácií, pôsobiacich na Slovensku. Z analýzy vyplýva, že Spojené štáty cez mimovládky ovplyvňujú verejnú mienku v prospech svojich záujmov. Na financovanie sú využívané grantové schémy americkej vlády. Podľa názoru novinárky na Slovensku potrebujeme zákon o zahraničných agentoch ako majú v USA.
Mohlo by vás zaujímať
Peniaze prúdia konkrétne v prospech tém ako sú boj proti údajným dezinformáciám a ruskej propagande, podpory LGBT ideológie, či boja proti korupcii a na podporu nezávislej žurnalistiky. Výška grantov sa podľa americkej vlády pohybuje v rozmedzí od 10-tisíc až po 5-miliónov dolárov. Priemerný grant je na sumu okolo 50-tisíc dolárov.
Za čie peniaze?
Žitná Lučaiová s statuse píše:
„Zákon o zahraničných agentoch – Foreign Agents Registration Act (FARA) ako prvé aplikovali do svojej právnej praxe Spojené štáty americké v roku 1938. Analýza Mateja Gašparoviča zo Štandardu sa zamerala na slovenské mimovládky financované americkou vládou.
„Americký grant určený na podporu „dosahovania cieľov a zámerov americkej zahraničnej politiky“ vyživuje na Slovensku desiatky mimovládnych organizácií.
Grant z programov verejnej diplomacie, ktorý pochádza z úradu amerického štátneho tajomníka pre verejnú diplomaciu a verejné záležitosti, pomáha slovenským aktivistom stovkami tisíc eur ročne.
„Podporovať dosahovanie cieľov a zámerov zahraničnej politiky USA, presadzovať národné záujmy a posilňovať národnú bezpečnosť informovaním a ovplyvňovaním (influencing) zahraničnej verejnosti a rozširovaním a posilňovaním vzťahov medzi ľuďmi a vládou Spojených štátov a občanmi vo zvyšku sveta,“ znie celé znenie cieľa projektu,“ píše v článku Matej Gašparovič.
Neviem ako vy. Ja si myslím, že Slovensko podobný zákon potrebuje ako soľ. Nie preto, aby znemožnil činnosť mimovládok. Ale aby bolo na prvý pohľad jasné, za čie peniaze sa tu robí „občiansky“ aktivizmus.“
Zdroj: Facebook – Anka Žitná Lučaiová
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Anka Žitná Lučaiová: Zákon o zahraničných agentoch SR potrebuje ako soľ