eReport.sk
lipšic s todovou su sklamani
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Zdroj: tasr

Žilinka si po hlave skákať nenechá! Reaguje na Čaputovej kroky: Chystá zásadné vyhlásenie!

V súvislosti s návrhom prezidentky Slovenskej republiky na výklad Ústavy SR, v najbližších dňoch, po návrate zo zahraničnej služobnej cesty, poskytnem zásadné a vážne vyjadrenie! Takýto status umiestnil generálny prokurátor Maroš Žilinka na sociálnej sieti.

Reagoval tak na to, že hlava štátu sa obrátila na Ústavný súd. Žilinka, ako zverejnil v inom statuse, je momentálne v Srbsku, kde sa stretol s generálnou prokurátorkou Srbskej republiky Zagorkou Dolovac.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kým pôjdete voliť
  2. VLÁDA SR, ZATVOR HRANICE!
  3. Ako na divokom západe

Prezidentka požiadala o výklad ústavy

Ako eReport informoval v utorok, prezidentka SR Zuzana Čaputová žiada o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou generálneho prokurátora. Na Ústavný súd (ÚS) SR sa obrátila z dôvodu existencie ústavného sporu medzi ňou a Žilinkom.

Prezidentka ešte v marci tohto roka požiadala generálneho prokurátora o zaslanie všetkých rozhodnutí generálneho prokurátora resp. prvého námestníka generálneho prokurátora, vydaných podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Ten jej, ako uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec oznámil, že jej nemôže vyhovieť.

Ústava povinnosť súčinnosti vraj nepredpokladá

Generálny prokurátor vyjadril názor, že prezidentka nie je oprávnená podľa ústavy posudzovať kvalitu fungovania ústavnej autority generálneho prokurátora. Nedisponuje ústavnými riadiacimi a kontrolnými právomocami. A ústava podľa neho explicitne nepredpokladá povinnosť súčinnosti generálneho prokurátora vo vzťahu k prezidentke,“ spresnil Strižinec.

Hlava štátu je však presvedčená, že z ústavného postavenia prezidentky a generálneho prokurátora, ich vzájomného vzťahu a ústavných oprávnení prezidentky voči generálnemu prokurátorovi, ako aj z judikatúry Ústavného súdu vyplýva, že ústavný princíp spolupráce a kontroly ako súčasti princípu deľby moci v právnom štáte sa vzťahuje aj na vzťah prezidentky a generálneho prokurátora.

Zdroj: fb/maroszilinka-generalnyprokurator, ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka si po hlave skákať nenechá! Reaguje na Čaputovej kroky: Chystá zásadné vyhlásenie!

Odoberať
Upozorniť na
24 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php