eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Čaputová žiada Ústavný súd: Dôvodom je spor medzi ňou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom

Prezidentka SR Zuzana Čaputová žiada o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou generálneho prokurátora. Na Ústavný súd (ÚS) SR sa v utorok obrátila z dôvodu existencie ústavného sporu medzi ňou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Ako ďalej priblížil, prezidentka ešte v marci tohto roka požiadala generálneho prokurátora o zaslanie všetkých rozhodnutí generálneho prokurátora. Resp. prvého námestníka generálneho prokurátora, vydaných podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. ,,V reakcii na túto žiadosť generálny prokurátor prezidentke oznámil, že jej nemôže vyhovieť. Generálny prokurátor vyjadril názor, že prezidentka nie je oprávnená podľa ústavy posudzovať kvalitu fungovania ústavnej autority generálneho prokurátora. Nedisponuje ústavnými riadiacimi a kontrolnými právomocami a že ústava podľa neho explicitne nepredpokladá povinnosť súčinnosti generálneho prokurátora vo vzťahu k prezidentke,“ spresnil hovorca.

Ústavný princíp spolupráce

Prezidentka je na rozdiel od generálneho prokurátora presvedčená o tom, že z ústavného postavenia prezidentky a generálneho prokurátora, ich vzájomného vzťahu a ústavných oprávnení prezidentky voči generálnemu prokurátorovi, ako aj z judikatúry Ústavného súdu vyplýva, že ústavný princíp spolupráce a kontroly ako súčasti princípu deľby moci v právnom štáte sa vzťahuje aj na vzťah prezidentky a generálneho prokurátora. ,,Podľa názoru prezidentky je legitimita generálneho prokurátora odvodená predovšetkým od menovania prezidentkou. Preto je ústavne legitímne a predvídateľné, že prezidentka, zabezpečujúc riadny chod ústavných orgánov, disponuje primeranou ústavnou kontrolnou právomocou aj voči činnosti generálneho prokurátora,“ doplnil Strižinec.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sulíkovo papalášstvo
  2. Volička hlasuje vo volebnej miestnosti na základnej škole v 1. kole prezidentských volieb Českej republiky 13. januára 2023 v Prahe.
  3. Štedrý Ódor

Prezidentka je aktívne procesne legitimovaná

Podľa hovorcu má prezidentka najmä z uvedených dôvodov právo požadovať od generálneho prokurátora primeranú súčinnosť. Ten je povinný túto súčinnosť bez zbytočného odkladu prezidentke poskytnúť. Dodal, že prezidentka je aktívne procesne legitimovaná na podanie disciplinárneho návrhu voči generálnemu prokurátorovi. ,,Generálny prokurátor SR sa aktuálne nachádza na zahraničnej pracovnej ceste. Hneď ako mu to časové okolnosti umožnia, k uvedenej veci sa vyjadrí,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová žiada Ústavný súd: Dôvodom je spor medzi ňou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php