eReport.sk
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Foto: tasr

Žilinka reaguje na útoky opozície: Pri zaradení prokurátorov ÚŠP som postupoval v súlade so zákonom!

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka deklaroval, že si pri zaradení prokurátorov zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na jednotlivé útvary Generálnej prokuratúry (GP) SR splnil svoju zákonnú povinnosť. Na stredajšej tlačovej konferencii zdôraznil, že sa dbalo striktne na odbornosť prokurátorov či potreby organizačných zložiek GP. Ubezpečil, že úlohy prokuratúry SR sú zabezpečené aj po zrušení ÚŠP.

Žilinka reaguje na útoky opozície

Žilinka odmietol tvrdenia niektorých politikov, ktorí spôsob zaradenia kritizovali. Ani jeden prokurátor podľa jeho slov nerobí na GP SR podradnú robotu. „Je to obyčajná urážka prokurátorov a dehonestácia postavenia prokurátora GP SR,“ podotkol. Mrzí ho dehonestácia úlohy novozriadeného útvaru väzenstva GP. Tento útvar podľa jeho slov plní zákonnom vymedzené úlohy, jednou z nich je napríklad dozor miesta, kde je obmedzená osobná sloboda osôb.

Postup v súlade so zákonom

Úloha novozriadeného oddelenia závažnej trestnej činnosti GP SR je podľa Žilinku prioritne riadiaca, kontrolná, metodická a usmerňovacia vo vzťahu k podriadeným prokuratúram. „A to predovšetkým v oblastiach korupcie, extrémizmu, terorizmu a ochrany finančných záujmov EÚ,“ priblížil. V prvopočiatočnej fáze však budú prokurátori tohto oddelenia vykonávať aj prvostupňovú agendu, aby odbremenili krajské prokuratúry. „Je to podobné, ak nie rovnaké oddelenie, ako je na štátnom zastupiteľstve v ČR,“ povedal. Na oddelení je osem prokurátorov.

Opatrenia súvisiace so zabezpečením plnenia úloh prokuratúry SR po zrušení ÚŠP boli podľa Žilinku ovplyvnené časom potrebným na ich prijatie a zodpovedajú logistickému rozsahu a náročnosti celej tejto operácie. „Bez nasadenia mojich kolegov a kolegýň, či na GP SR alebo na krajských prokuratúrach, by to nebolo možné,“ dodal.

SaS kritizuje šéfa GP

Generálny prokurátor podľa opozičnej SaS neprijateľne obhajuje rušenie ÚŠP a zároveň dehonestuje prácu prokurátorov, ktorí na ňom pracovali. „Nevšimli sme si jediné poďakovanie z jeho strany bývalým špeciálnym prokurátorom za ich prácu a nasadenie v boji proti korupcii a organizovanému zločinu,“ povedala poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS). Žilinka podľa nej pracuje s prípadmi z ÚŠP len ako s číslami.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Kaliňák
  2. Ľudia vás nechcú!

Zo zrušeného ÚŠP bolo odovzdaných 333 vecí pred začatím trestného stíhania a vyše 600 prípadov, kde bolo začaté trestné stíhanie. Väčšina prípadov skončila na krajských prokuratúrach, kde vykonáva prvostupňovú agendu 67 prokurátorov. Žilinka avizoval, že tento počet by mohol byť na základe presunu tabuľkových miest z GP a ďalších opatrení zvýšený na 80. Na oddelenie závažnej trestnej činnosti GP bolo z ÚŠP presunutých 233 vecí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka reaguje na útoky opozície: Pri zaradení prokurátorov ÚŠP som postupoval v súlade so zákonom!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie