eReport.sk
Hamran zavádza a klame
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v NR SR. Zdroj: tasr

Žilinka reaguje na neprajníkov a dáva fakty na stôl: Paragraf 363 je využívaný menej ako v minulosti!


Žilinka reaguje na neprajníkov. Vládni politici ako napríklad Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik, či Mária Kolíková (SaS) s obľubou hovoria o nadužívaní paragrafu 363 v trestnom práve. Cez túto podstatnú tému vláda kritizuje generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorému chce dokonca na základe údajného nadužívania paragrafu obmedzovať právomoci a otvorene tak zasahovať do činnosti orgánov činných v trestnom konaní. Žilinka teraz kontruje a prichádza so štatistikou používania sporného paragrafu v priebehu posledných rokov. A ukazuje sa, že tvrdenia vládnych politikov neboli založené na faktoch a na realite!

Žilinka reaguje na neprajníkov

„Štatistické údaje Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky potvrdzujú, že oproti predchádzajúcim rokom v roku 2022 opӓť došlo k zníženiu počtu prípadov uplatnenia § 363 trestného poriadku, podľa ktorého ´generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon´,“ uviedol na sociálnej sieti Žilinka.

Výrazné percentuálne zníženie používania paragrafu

Rozdiel oproti predchádzajúcemu obdobiu je azda iba v tom, že generálny prokurátor v roku 2022 použil paragraf v niektorých mediálne známych prípadoch. To spôsobilo, že sa v spoločnosti o použití paragrafu diskutovalo viac. Ani náhodou to však neznamená, že paragraf bol použitý častejšie, alebo dokonca protizákonne. Štatistiky hovoria jasne – Žilinka oproti svojmu predchodcovi používa paragraf oveľa menej. Podľa generálnej prokuratúry je najvýpovednejšou štatistika podielu zrušených právoplatných rozhodnutí na celkovom počte podaných návrhov.

„V roku 2022 tento podiel predstavoval za Slovenskú republiku 13,65 %. V roku 2021 bol tento podiel 13,95 %, v roku 2020 to bolo 16,25 %, v roku 2019 dokonca 19,26 %, v roku 2018 predstavoval 18,44 %, v roku 2017 išlo o 18,45 % a v roku 2016 to bolo 15,13%,“ uviedol Žilinka, dodávajúc aj príslušnú tabuľku. Klesajúci trend je pri tom viditeľný aj v absolútnych číslach: „V absolútnych číslach došlo v roku 2022 k najnižšiemu počtu prípadov, v ktorých bol uplatnený § 363 trestného poriadku, keď sa tak stalo v 83 veciach. V roku 2021 to bolo 89 prípadov, 85 v roku 2020, 88 v roku 2019, 92 v roku 2018, 86 v roku 2017 a 92 v roku 2016.“

Slová o nadužívaní sú vraj nepodložené

Žilinka dodáva, že slová politikov o nadužívaní paragrafu 363 boli nepodložené a nepravdivé. Štatistiky zároveň berú z rúk politikov tromf, ktorým chceli argumentovať v prípade snáh o oslabenie Žilinku. Baránik dokonca hovoril o Žilinkovom odvolaní, čo v svetle týchto faktov znie prehnane.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger počas novoročného prejavu, ktorý zverejnil na Silvestra.
  2. Naozaj sme právny štát?
  3. Taraba kritizuje podivný Matovičov úrad
  4. Vypnúť je ľahké horšie je zohnať náhradu
  5. Beňová reaguje na Čaputovej tlačenie na city
  6. Nie je korupcia ako korupcia?

„Treba zdôrazniť, že tento účinný prostriedok nápravy, zaručujúci odstránenie porušenia zákonnosti ešte v prípravnom konaní. Bol aplikovaný, keď bolo v rozhodnutiach prokurátora alebo policajta, alebo v konaní, ktoré im predchádzalo, zistené porušenie zákona. (Prízvukujem, že bez ohľadu na meno a osobný status osoby obvineného) a nápravu nebolo možné zabezpečiť inými právnymi prostriedkami prokurátora. Teda vždy, keď som bol ako generálny prokurátor tento postup povinný použiť. Bude tomu tak v záujme garancie zákonnosti aj v budúcnosti.

Štatistické dáta hovoria jasnou rečou. Vyvracajú stále sa opakujúce a vecne nepodložené vyhlásenia o akomsi nadužívaní § 363 Trestného poriadku. Tie nemajú reálny základ a nie sú pravdivé,“ dodal Žilinka.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka reaguje na neprajníkov a dáva fakty na stôl: Paragraf 363 je využívaný menej ako v minulosti!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne