eReport.sk
Austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová.
Austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová. Zdroj: dfat.gov.au

Židovský štát „dostal facku“ od Austrálie: Naše veľvyslanectvo bolo vždy, a aj zostane, v Tel Avive!


Austrália v utorok oznámila, že už nebude uznávať západný Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, a zvrátila tým sporné rozhodnutie predchádzajúcej konzervatívnej vlády. TASR prevzala správu od tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke izraelskí vojaci.
  2. Americký prezident Joe Biden
  3. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  4. Izraelskí osadníci naprávajú veľkú Dávidovu hviezdu v ilegálne postavenej izraelskej osade Eviatar, ktorú vidno z palestínskej dediny Beita na hranici s Izraelom
  5. Novodobý Mesiáš
  6. Štátny tajomník Andrej Stančík
  7. Varovanie pre Židov
  8. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  9. Český prezident Miloš Zeman.

Ministerka zahraničných vecí Penny Wongová uviedla, že o štatúte mesta by sa malo rozhodnúť na mierových rozhovoroch medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, a nie jednostrannými krokmi.

Nepôjdu v šľapajach americkej administratívy

„Nebudeme podporovať prístup, ktorý podkopáva túto šancu,“ povedala ministerka. Dodala, že „austrálske veľvyslanectvo bolo vždy, a aj zostane, v Tel Avive“. Austrálska konzervatívna vláda vedená Scottom Morrisonom čelila v roku 2018 silnej domácej kritike za to, že išla v šľapajach americkej administratívy prezidenta Donalda Trumpa a vyhlásila Jeruzalem za izraelské hlavné mesto.

„Viete, čo to bolo? Bola to cynická hra“

„Viem, že to spôsobilo konflikt a rozruch v časti austrálskej spoločnosti, a dnes sa to vláda snaží vyriešiť,“ vysvetlila Wongová v utorok. Morrisonovu vládu obvinila, že k uznaniu Jeruzalema ju motivovali rozhodujúce doplňovacie voľby na predmestí Sydney Wentworth Point, kde žije pomerne veľká židovská komunita.

Rozhodnutie v roku 2018 vyvolalo zdesenie aj v susednej Indonézii, krajine s najväčším počtom moslimov na svete, a dočasne zabrzdilo dohodu o voľnom obchode.

„Viete, čo to bolo? Bola to cynická hra – neúspešná -, ako získať kreslo vo Wentworthe a vyhrať doplňujúce voľby,“ dodala ministerka.  Rozhodnutie v roku 2018 vyvolalo zdesenie aj v susednej Indonézii, krajine s najväčším počtom moslimov na svete, a dočasne zabrzdilo dohodu o voľnom obchode. Na Jeruzalem si nárokujú Izraelčania aj Palestínčania. Väčšina krajín neumiestňuje svoje veľvyslanectvá do Jeruzalema pre obavy, aby neovplyvnili mierové rozhovory o konečnom štatúte tohto mesta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Židovský štát „dostal facku“ od Austrálie: Naše veľvyslanectvo bolo vždy, a aj zostane, v Tel Avive!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre