eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Ženy, študenti a členovia LGBT protestovali v uliciach Istanbulu

Stovky demonštrantov sa v sobotu zhromaždili v Istanbule na protivládnych protestoch proti nedávnym rozhodnutiam tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktoré ovplyvnili ženy, študentov a príslušníkov LGBT komunity, informovala agentúra AP.

Erdogan minulý piatok (19. marca) vydal dekrét, na základe ktorého Turecko odstúpilo od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, známom aj ako Istanbulský dohovor.

Niekoľko stoviek žien sa v sobotu zhromaždilo v istanbulskej štvrti Kadiköy, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s odstúpením Turecka od tohto dohovoru, píše agentúra AFP. Stovky študentov sa zúčastnili na ďalšom proteste proti vymenovaniu nového rektora istanbulskej Bosporskej univerzity (Bogaziči Üniversitesi). Protesty študentov sa začali v januári po tom, ako Erdogan za rektora vymenoval Meliha Bulu – bývalého člena prezidentovej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Študenti podľa vyjadrení jedného z nich majú jasné požiadavky a ciele – vrátane Buluovho odstúpenia. Ženy a študenti na sobotňajších protestoch takisto žiadali ukončenie zásahov voči príslušníkom LGBT komunity, píše AP.

Turecký prezident v piatok 26. marca obhajoval svoje rozhodnutie z minulého týždňa, keď podpísal prezidentský dekrét o odstúpení Turecka od Istanbulského dohovoru. Erdogan to označil za “úplne legálny” krok. Tento kontroverzný krok vyvolal v Turecku protesty organizácií a združení bojujúcich za ľudské práva a práva žien. Európska únia tiež vyzvala Ankaru, aby sa vrátila k tomuto dohovoru Rady Európy z roku 2011, podpísanému Erdoganom, ktorý bol vtedy predsedom vlády.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ženy, študenti a členovia LGBT protestovali v uliciach Istanbulu

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport