eReport.sk
Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí 10. mája 2022 v Kyjeve.
Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí 10. mája 2022 v Kyjeve. Foto: tasr/ap

Zelenskyj vyzval na ukončenie blokády vývozu obilia Ruskom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval štáty sveta, aby vyvinuli zvýšený tlak na ukončenie blokády vývozu obilia z ukrajinských prístavov zo strany Ruska. V opačnom prípade by krajiny v Ázii a najmä v Afrike čelili „akútnej a vážnej potravinovej kríze a hladomoru“, povedal v sobotu podľa agentúry AFP vo videoposolstve na diskusnom fóre Šangri-La v Singapure.

Nedostatok potravín „nevyhnutne povedie k politickému chaosu, ktorý môže viesť k pádu mnohých vlád a mnohých politikov,“ varoval Zelenskyj.

Vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zabezpečilo opätovné plné uplatňovanie medzinárodného práva. Námestník ukrajinského ministra pre poľnohospodársku politiku a potravinárstvo Taras Vysockyj v tejto súvislosti v sobotu v rozhovore pre ukrajinskú televíziu podľa agentúry Reuters povedal, že v skladoch v čiernomorskom prístave Mykolajiv, ktoré boli zničené uplynulý víkend pri ostreľovaní ruskou armádou, mohlo byť uskladnených 250 000 – 300.000 ton obilnín, najmä pšenice a kukurice.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Americký prezident Joe Biden hovorí o vojne na Ukrajine v Bielom dome.
  3. Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová
  4. Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny.

Rusko a Ukrajina sú dvaja najdôležitejší vývozcovia obilia na svete. V medzinárodnom meradle existujú obavy, že blokáda vývozu obilia z Ukrajiny v dôsledku ruskej invázie by mohla vyvolať globálnu potravinovú krízu. V ukrajinských prístavoch uviazli desiatky kontajnerových lodí, ktoré blokuje ruská armáda.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj vyzval na ukončenie blokády vývozu obilia Ruskom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti