eReport.sk
Zachránilo by ho náboženstvo?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj smúti: EÚ sa zrejme nepodarí včas dodať Ukrajine milión delostreleckých nábojov

USA, NATO aj EÚ robia pre podporu Ukrajiny v boji proti Rusku maximum. V podstate jej dodajú všetko o čo si prezident Volodymyr Zelenskyj zažiada. Ten však teraz bude zrejme smútiť, pretože EÚ sa zrejme nepodarí dodať Ukrajine milión delostreleckých nábojov. A dôvod je taký prozaický – zbrojovky nedokážu včas vyrobiť také množstvo munície.

Dodávky zbraní Ukrajine sú ohrozené

Európskej únii sa zrejme nepodarí dodať Ukrajine jeden milión kusov delostreleckej munície tak, ako bolo dohodnuté. Oznámil dnes v Bruseli nemecký minister obrany Boris Pistorius, informuje TASR podľa správ agentúr DPA a AFP. Krajiny EÚ sa dohodli, že Ukrajine poskytnú náboje do marca 2024 v rámci podpory jej obrany proti invázii Ruska. „Nazdávame sa, že cieľ jedného milióna nebude dosiahnutý,“ uviedol Pistorius pri príchode na stretnutie ministrov obrany EÚ v Bruseli. Kritici, ktorí varovali, že daný cieľ je nerealistický, mali bohužiaľ pravdu, povedal Pistrious. Na základe dohody krajín EÚ dostal Kyjev doteraz asi 300-tisíc kusov delostreleckej munície, uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ.

Kritici, ktorí varovali, že daný cieľ je nerealistický, mali bohužiaľ pravdu.

Boris Pistorius, minister obrany Nenämecka

Krajiny v EÚ v súčasnosti objednávajú výrobu delostreleckých nábojov kalibru 155 mm, avšak existujú pochybnosti o tom, či zbrojovky dokážu včas vyrobiť dostatok munície. Podľa niektorých predstaviteľov EÚ je ešte priskoro na hodnotenie, či EÚ svoj cieľ naplní. Podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella je problémom aj to, že európske zbrojovky exportujú asi 40 percent produkcie do iných krajín. Borrell preto krajiny EÚ vyzval, aby uprednostnili vývoz munície na Ukrajinu pred vývozom do iných krajín. „Pozrite sa na Rusko. Vyrábajú viac než kedykoľvek predtým. Delostrelecké náboje dostávajú od Severnej Kórey. Európa nemôže povedať, že Rusko a Severná Kórea ich dokážu dodať a my nie,“ vyhlásil estónsky minister obrany Hanno Pevkur.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zaujímavé odlišnosti
  2. KĽDR chce použiť jadrové zbrane
  3. Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).

Pevkur tiež dodal, že Estónsko sa snaží maximalizovať dodávky nábojov pre Ukrajinu. EÚ čelí problémom pri plnení svojich sľubov v čase, keď opozícia v americkom Kongrese ohrozuje schopnosť Spojených štátov udržovať dodávky pomoci pre Ukrajinu. Situácia na bojisku medzitým dospela do patovej situácie, keď sa Ukrajincom v rámci protiofenzívy nepodarilo naspäť dobyť veľké časti okupovaného územia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj smúti: EÚ sa zrejme nepodarí včas dodať Ukrajine milión delostreleckých nábojov

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre