eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, foto:tasr

Zelenskyj sa môže tešiť, jeho plač za vstup do EÚ zabral, s Ukrajinou sa bude rokovať! Hoci…


Európska únia sa plánuje rozšíriť o ďalšie krajiny, pričom „najhorúcejšími“ kandidátmi sú Moldavsko a Ukrajina. O možnosť byť členom EÚ sa uchádzalo spolu desať krajín, lenže „vyvolenými“ sú len dve, kým tretej, Gruzínsku, ostal zatiaľ len dlhý nos. Podľa Európskej komisie je práve vojnou sužovaná Ukrajina tá, ktorá „kvitnúcej“ EÚ prinesie potrebný rozmach.

Bosna a Hercegovina je nateraz nechcená

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová spolu s eurokomisármi z členských krajín EÚ sa dnes ráno stretli, aby zhodnotili pokrok, ktorý Ukrajina a ďalších deväť krajín dosiahli v snahách o vstup do EÚ. Správa eurokomisie sa očakáva krátko popoludní, informuje bruselský spravodajca TASR. Týždenník Politico s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje z exekutívy EÚ dnes informoval, že komisári sa už zhodli na viacerých otázkach. Správa o rozšírení má odporučiť lídrom EÚ, aby na summite v decembri začali prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom za podmienok, že obe krajiny uskutočnia reformy v oblasti právneho štátu.

Západobalkánske krajiny, a možno aj Ukrajina, by mali vstúpiť do eurobloku do roku 2030.

Charles Michel, predseda Európskej rady

Tešiť sa podľa Politica môžu aj Gruzínci, keďže správa EK odporúča, aby lídri EÚ udelili Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny. Menej radosti bude zrejme v Sarajeve, lebo podľa nemenovaných diplomatov sa členovia eurokomisie nezhodli ma otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou, uviedli diplomatické zdroje pre Politico. Eurokomisári sa musia dopoludnia rozhodnúť, či sa Sarajevo zaradí po boku Kyjeva a Kišiňova, alebo odporučia začatie prístupových rokovaní v neskoršej fáze, keď dôjde k požadovaným reformám v oblasti právneho štátu a fungovania krajiny.

Ukrajinu posunulo politické rozhodnutie

Momentálne ale ani Ukrajina ani Bosna a Hercegovina nie sú pripravené na integračný proces, pokiaľ ide o stav právneho štátu a transparentnosť vládnych orgánov. V Bruseli si však podľa diplomatických zdrojov všímajú skutočnosť, že zatiaľ čo Ukrajina aj napriek vojne vynaložila veľké úsilie, aby sa priblížila k štandardom EÚ, situácia v Bosne sa naopak zhoršila. Politico v tejto súvislosti upozornil, že fámy o tom, že EK sa chystá vyjsť v ústrety Sarajevu, vyvolali rozruch medzi viacerými krajinami EÚ, ktoré to vnímajú ako skutočnosť, že eurokomisia ustúpila od trvaní na rešpektovaní právneho štátu a demokratických princípov. Začatie rokovaní – čo ešte tohto roku očakáva Ukrajina a Moldavsko, však nie je zárukou členstva v EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vojna sa tak skoro neskončí
  2. Naliehanie Ukrajiny nevyslyšané!
  3. Rokuje sa aj o ďalších dodávkach zbraní
  4. Zničí Leyenová Úniu?

Príkladom v tomto smere je Turecko, ktoré prístupové rokovania s začalo ešte v roku 2005, ale celý proces bol zmrazený po tom, ako Turecko prestalo plniť kritériá EÚ. Európski politici pripúšťajú, že rozhodnutie EÚ spustiť rokovania s Ukrajinou (a Moldavskom) je politické, lebo Ukrajina čelí ruskej agresii a jej hranice sú momentálne nestabilné. Von der Leyenová už naznačila, že EK neurčí cieľový dátum pre vstup nových krajín do Únie. V septembri predseda Európskej rady Charles Michel hovoril o tom, že západobalkánske krajiny, a možno aj Ukrajina, by mali vstúpiť do eurobloku do roku 2030.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj sa môže tešiť, jeho plač za vstup do EÚ zabral, s Ukrajinou sa bude rokovať! Hoci…

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre