eReport.sk
Zelenskyj žiada nápravu!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr/ap

Zelenskyj opäť „tlačí na pílu“: Musíme pokračovať, vyvíjať tlak na ruský energetický sektor!


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval Európsku úniu, aby pokračovala v tlaku na ruský energetický sektor. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že Zelenskyj prišiel s touto výzvou deň po prijatí ôsmeho balíka sankcií EÚ uvalených na Rusko od jeho invázie na Ukrajinu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke ako ruský prezident Vladimir Putin pózuje s lídrami okupovaných oblastí po podpise zmluvy o pričlenení štyroch oblastí Ukrajiny k Rusku v Kremli v Moskve, v meste Sevastopoľ na Kryme 30. septembra 2022. Foto: tasr/ap
  2. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a pakistanský minister zahraničných vecí Bilavál Bhutto Zardárí .
  3. Je to proti ľudským právam!
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  5. Premiér SR Eduard Heger hovorí s novinármi počas jeho príchodu na Pražský hrad.
  6. Ukrajina bojuje za naše spoločné hodnoty
  7. Volodymyr Zelenskyj.
  8. Zelenskyj ďakuje Nórsku
  9. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  10. Predseda Európskej rady Charles Michel.

„Musíme pokračovať v tomto smere, teda vyvíjať tlak na ruský energetický sektor, na tento hlavný zdroj príjmov agresorského štátu,“ povedal v prejave k účastníkom stretnutia európskych lídrov v Prahe.

Zopakoval výzvy na „demilitarizáciu“ jadrovej elektrárne

Zelenskyj sa v príhovore poďakoval EÚ za nový balík sankcií, ktorý Rusku prináša nové obchodné obmedzenia. Rozširuje sa ním aj zoznam osôb, ktorých sa týka zmrazenie majetku a zákaz cestovania do EÚ.

Ukrajinský prezident vo svojom príhovore súčasne zopakoval výzvy na „demilitarizáciu“ Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) na juhu Ukrajiny. Ide o najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe nachádzajúcu sa momentálne na území, o ktorom Moskva tvrdí, že ho anektovala. Ruský prezident Vladimir Putin navyše v stredu podpísal výnos, ktorým prikázal vytvorenie štátnej spoločnosti na riadenie ZAES.

Elektráreň je vraj pre Ukrajinu nevyhnutná

Zelenskyj vo svojom príhovore zdôraznil, že Ukrajina žiada nielen odsun ruskej vojenskej techniky z objektu, ale aj stiahnutie všetkých vojakov zo závodu. Uviedol, že v súčasnosti sa v objekte ZAES nachádza približne 500 Rusov. Ukrajinský prezident zdôraznil, že elektráreň je pre Ukrajinu nevyhnutná pre to, aby mala dostatok elektrickej energie na vývoz.

Európska komisia vo štvrtok uviedla, že nové sankcie sú reakciou na eskaláciu prebiehajúcej vojny Ruska s Ukrajinou vrátane anexie ukrajinského územia prostredníctvom fiktívnych referend, mobilizácie ďalších jednotiek a vyhrážania sa použitím jadrových zbraní.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj opäť „tlačí na pílu“: Musíme pokračovať, vyvíjať tlak na ruský energetický sektor!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne