eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj kritizoval nejednotný postoj Západu, spomenul Maďarsko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že krajiny Západu nie sú jednotné, čo sa týka rozsahu podpory pre Ukrajinu. Konkrétne v tejto súvislosti spomenul Maďarsko, informovala agentúra AFP.

Zelenskyj uviedol, že je vďačný za podporu od amerického prezidenta Joea Bidena; nedostatočné odhodlanie k pomoci Ukrajine je však podľa vlastných slov evidentné v rámci Európy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenská časť posádky na palube nemeckej vojnovej lode, iprostred štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer.
  2. Robert Fico na snímke z videosnímke.
  3. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí s novinármi počas vyhlásenia na summite ministrov zahraničných vecí skupiny G7 pred zámkom Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022.
  4. Volodymyr Zelenskyj na snímke z apríla 2019, keď kandidoval na post prezidenta Ukrajiny.
  5. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí 10. mája 2022 v Kyjeve.
  6. Americký prezident Joe Biden

Ako konkrétny príklad menoval Maďarsko, ktoré nesúhlasí napríklad so zavedením embarga EÚ na ruskú ropu. „Maďarsko nemá jednotný postoj s ostatnými krajinami EÚ,“ povedal Zelenskyj počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Zelenskyj tiež poukázal na nedostatočný konsenzus

„Sme na európskom kontinente a potrebujeme podporu zjednotenej Európy,“ apeloval ukrajinský líder. Táto jednota by sa mala týkať aj dodávok zbraní Kyjevu a Západ podľa jeho slov v tejto otázke jednotný nie je. „Našou obrovskou výhodou voči Rusku by bolo, ak by sme boli (my v Európe) skutočne zjednotení,“ zdôraznil.

Zelenskyj tiež poukázal na nedostatočný konsenzus, čo sa týka žiadosti Švédska a Fínska o vstup do Severoatlantickej aliancie. S týmto bezprecedentným krokom oboch severských krajín totiž nesúhlasí Turecko.

So šéfom Kremľa Putinom by hovoril len osobne

Agentúra AFP pripomína, že USA a európske krajiny poskytli Ukrajine už vojenskú podporu v objeme miliárd dolárov. Kyjev však žiada ďalšie navýšenie pomoci, členstvo Ukrajiny v NATO a EÚ a zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou.

„Ukrajina bude bojovať, až kým nezíska späť celé svoje územie,“ citovala slová Zelenského agentúra DPA. Ako dodal, je pripravený rokovať s Moskvou v prípade, že Rusko stiahne svoje sily z ukrajinského územia. Povedal takisto, že so šéfom Kremľa Putinom by hovoril len osobne a priamo, bez sprostredkovateľov.

„V tomto okamihu Rusko seriózne nerokuje,“ ale snaží sa dobyť čo najviac ukrajinských území, konštatoval Zelenskyj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj kritizoval nejednotný postoj Západu, spomenul Maďarsko

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti