eReport.sk
Zelenský predostrel svoje požiadavky
Fínsky prezident Sauli Niinistö. Foto: tasr/ap

Fínsky prezident rokoval v Kyjeve so Zelenským o posilnení obrany Ukrajiny

 Zelenský predostrel svoje požiadavky. Prvýkrát od začiatku vojny rozpútanej Ruskom zavítal v utorok na Ukrajinu aj fínsky prezident Sauli Niinistö, ktorého v Kyjeve prijal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Personálne zemetrasenie ešte neskončilo.
  2. JB 31 Moskva Archív - Na archívnej snímke z 19. decembra 2019 ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje poèas výroènej tlaèovej konferencie v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin pracuje na ekonomickej reakcii na sankcie uvalené na Rusko Západom po invázii ruských jednotiek na Ukrajinu. Uviedol to v pondelok 28. februára 2022 v Kremli jeho hovorca Dmitrij Peskov. Dodal, že sankcie zavedené proti samotnému Putinovi sú zbytoèné. Peskov pod¾a agentúry Reuters vysvetlil, že Rusko pripravovalo plány na možné sankcie Západu, vrátane tých najprísnejších, pomerne dlho. Existujú plány reakcie, boli vypracované a implementujú sa, keï sa objavia problémy, uviedol Peskov. FOTO TASR/AP FILE - Russian President Vladimir Putin gestures during his annual news conference in Moscow, Russia, Dec. 19, 2019. For years, Russian President Vladimir Putin could sit back and relish in unseemly scenes of Western disunity, ranging from the Britain's Brexit move out of the EU in 2016, Hungary's longstanding antipathy towards its EU headquarters and, equally, the rift created by former President Donald Trump that has far from fully healed under under Joe Biden. (AP Photo/Pavel Golovkin, File)
  3. Prezidentský protikandidát Babiša "je na koni" Zverejnili prieskum
  4. Každá vojna je biznis

Zelenský predostrel svoje požiadavky

Niinistö a Zelenský rokovali o vytvorení samostatnej platformy na posilnenie obrany Ukrajiny obrnenými vozidlami vrátane tankov. Zelenský sa okrem toho Fínsku poďakoval za prijatie vojnových utečencov z Ukrajiny.

Hranice

Na tlačovej konferencii Niinistö odpovedal aj na otázku, či Fínsko dodá Ukrajine nemecké tanky Leopard 2. Podľa neho si v prvom rade treba uvedomiť, že z európskych krajín, disponujúcich tankami Leopard, je Fínsko jediným štátom, ktorý nie je členom NATO.

„Máme tiež dlhú hranicu s Ruskom — v skutočnosti druhú najdlhšiu po Ukrajine.“

Švédsko

Na tlačovej konferencii sa vyjadril i k diskusii o tom, či by Fínsko v prípade potreby nemalo žiadať o členstvo v NATO bez Švédska.

Diskusia na túto tému sa rozprúdila po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizoval švédske úrady za to, že počas uplynulého víkendu povolili protiislamské a prokurdské protesty v Štokholme, na ktorých sa pálil aj korán.

Erdogan konštatoval, že ak Švédsko nepreukáže rešpekt voči Turecku a moslimom, „nedočká sa od nás žiadnej podpory v súvislosti s NATO.“

Výzva

Niinistö v Kyjeve podporil stanovisko fínskeho ministra zahraničných vecí Pekku Haavista, ktorý vyzval na zdržanlivosť, pričom zdôraznil, že spoločná žiadosť oboch severských krajín je aj naďalej „prvou možnosťou“.

„Musíme si zachovať chladnú hlavu a počkať na výsledky volieb v Turecku,“ uviedol fínsky prezident.

Podpora Ukrajiny

Niinistö počas návštevy potvrdil pokračujúcu podporu Fínska Ukrajine. DPA v tejto súvislosti pripomenula, že Fínsko pred niekoľkými dňami oznámilo, že poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v odhadovanej hodnote 400 miliónov eur, a to vrátane ťažkého delostrelectva a munície.

Fínsky prezident zavítal aj do miest Boroďanka a Buča, ktoré sa vlani na jar stali dejiskami násilností pripisovaných ruskej armáde. Niinistö si z Boroďanky ako dar od obrancov mesta odniesol ikonu namaľovanú na veku ruskej debny na muníciu.

Tresty

V reakcii na návštevu v spomínaných dvoch mestách Kyjevskej oblasti Niinistö na svojom twitterovom konte napísal: „Zverstvá spáchané na týchto miestach by nemali zostať nepotrestané.“

Išlo o Niinistöovu prvú návštevu Ukrajiny od februára minulého roku, keď ruská armáda rozpútala vojnu na jej území. Predtým sa Niinistö stretol so Zelenským v auguste 2019 v Kyjeve.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínsky prezident rokoval v Kyjeve so Zelenským o posilnení obrany Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti