Množiace sa sexuálne útoky na ženy a deti v Pakistane chce tamojšia vláda riešiť naozaj svojsky. Deviantov – jednotlivcov či celé gangy, ktoré sa dopustia znásilnenia bude nemilosrdne trestať kastráciou, poprípade obesením. Pakistan však v praktizovaní kastrácie na mužoch rozhodne nie je vo svete nováčikom. Niektorí z páchateľov, čo kastráciu podstúpili tvrdia, že trest je horší ako šibenica.
Kastrovať alebo obesiť
Kastrácia alebo zjednodušene povedané: odrezanie mužských semenníkov, je reakciou pakistanskej federálnej vlády proti množiacim sa sexuálnym útokom na ženy a deti v tejto moslimskej krajine. V prípade Pakistanu však ide o chemickú kastráciu, kedy podávaná látka zníži u jedinca nutkavosť za sexuálnymi chúťkami.
Ako uvádza spravodajský portál The Hindu, vláda pripravila dve vyhlášky proti znásilneniu zamerané na udeľovanie exemplárnych trestov násilníkom vrátane chemickej kastrácie a obesenia. Vládny kabinet rokoval o vyhláške za účasti pakistanského premiéra Imrana Khana, ktorý sa v minulosti preslávil najmä ako hráč kriketu.
Prvýkrát v histórii Pakistanu sa podľa portálu definícia znásilnenia zmenila aj začlenením výrazov „transgender“ a „gang-znásilnenie“. Navrhované zákony zakazujú aj kontroverzný „test dvoma prstami“, ktorý sa vykonal na osobách, ktoré prežili znásilnenie. Svetová zdravotnícka organizácia už tento test vyhlásila za nevedecký, lekársky nepotrebný a nespoľahlivý. Skupiny pre ľudské práva tento test označili tiež ako invazívny, neúctivý a hrubé porušenie práva ženy na dôstojnosť a súkromie.
Ako uviedla pakistanská ministerka pre ľudské práva Shireen Mazari nová vyhláška zahŕňa rozsiahlu definíciu znásilnenia, zriadenie špeciálneho súdu, krízovú celu proti znásilneniu, ochranu obetí a svedkov a zákaz testovania „dvoma prstami“.
Horšie ako smrť
Pakistan nie je v oblasti chemickej kastrácie ako trestu proti deviantom novátorom. Ako uvádza portál The News, indonézsky parlament v októbri 2016 prijal zákon, ktorým sa povoľuje chemická kastrácia po mnohých závažných prípadoch sexuálneho zneužívania detí v krajine. Prvý muž v Indonézii odsúdený na chemickú kastráciu v roku 2019 uviedol, že by uprednostnil predĺženie väzenia alebo dokonca trest smrti.
Kastrácia nie je doménou len moslimského sveta, ale aj nášho východného suseda. Ukrajinský parlament podľa The News v júli 2019 schválil opatrenie chemickej kastrácie násilníkov. Legislatíva sa potenciálne vzťahuje na jedincov vo veku od 18 do 65 rokov, uznaní vinnými zo znásilnenia alebo sexuálneho zneužívania maloletých.
V neposlednom rade praktizuje chirurgickú kastráciu pre páchateľov sexuálnych trestných činov Česká republika. Podľa oficiálnych údajov podstúpilo v Českej republike v rokoch 2000 až 2011 chirurgickú kastráciu 85 ľudí. Kastrácia v Čechách je však pod paľbou ľudsko-právnych aktivistov. „Ďakujem, že nemám chuť prepadávať ženy. Dobre mi poradili, mám kľud. Je to nové vykročenie do života,“ uviedol podľa Idnes.cz jeden z českých pacientov v anonymizovanom dotazníku českých lekárov, ktorí robili výskum na vzorke pacientov, ktorí v roku 2014 podstúpili chirurgickú kastráciu. Podľa štúdie majú chirurgické kastrácie svoje miesto v liečení sadistov, pedofilov alebo sexuálnych agresorov.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zbraň proti sexuálnym deviantom: Za znásilnenie chcú trestať kastráciou