eReport.sk
foto: shutterstock

Zázrak sa nekoná. Ivermektín v nemocniciach výrazne nepomáha!


Sľubovali sme si príliš veľa? Hoci viacerí odborníci upozorňovali, že liek, ktorý sa pôvodne používal ako antiparazitikum, nemusí v liečbe COVID-19 fungovať tak, ako si predstavujeme a chýbajú dostatočné štúdie, ministerstvo zdravotníctva mu po veľkom tlaku verejnosti udelilo výnimku. Ivermektín sa tak dostal do našich nemocníc, ale zrejme zbytočne.

Podľa viacerých lekárov má totiž zrejme význam nasadiť ho v rannom štádiu ochorenia, keď sa koronavírus množí. Na Slovensku sa však k ambulantným lekárom nedostane. Podávajú ho zatiaľ v nemocniciach. „Opakovane som sa v súvislosti s týmto liekom vyjadril, že verím v jeho potenciál v prednemocničnej fáze, teda pred rozvojom pneumónie s hyposaturáciou. Napriek tomuto presvedčeniu sme ivermektín začali našim pacientom s pneumoniami podávať. Hlavným dôvodom bolo aj je dožadovanie sa jeho podania zo strany pacientov a ich príbuzných,“ uviedol primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský, ktorý tiež prezradil, že on i jeho kolegovia sú pravidelne vystavovaní atakom kvôli použitiu ivermektínu.

Ivermektín sa už podáva aj v našich nemocniciach, zatiaľ bez želaného efektu. – Foto: shutterstock

„Naďalej som presvedčený, že by mal byť dostupný pre ambulantnú sféru pri prevencii po kontakte s COVID-19, prípadne pri „liečbe” ľahkých foriem. Vtedy je účinný. Zbytočne ho podávame na žiadosť pacientov, ktorým už nepomôže a stáva sa tak nedostupným pre tých, ktorým by pomôcť mohol,“ zdôraznil lekár a pridal aj skúsenosti s podávaním ivermektínu v nemocnici. „U pár desiatok našich pacientov s Covid-19, ktorým sme ivermektín doposiaľ podali, sme nezaznamenali žiadny viditeľný benefit v porovnaní s doteraz podávanou štandardnou liečbou, ktorej základom je podávanie kortikoidov, oxygenoterapia a ostatná podporná, preventívna a symptomatická liečba. Z informácii, ktoré mám od kolegov z iných nemocníc je zrejmé, že majú väčšinou podobné skúsenosti. Žiaľ, zázraku sme sa nedočkali,“ dodal Kulkovský. Podľa jeho názoru je jedinou účinnou zbraňou proti pandémii očkovanie.

a

Primár tvrdí, že sú vystavovaní atakom kvôli Ivermektínu. – Foto: wikipedia

O ivermektíne sa už v minulosti vyjadroval aj infektológ Peter Sabaka, ktorý pripomína, že nie sú k dispozícii kvalitné štúdie o jeho použití. Mierne skepticky sa vyjadrila aj primárka z bratislavských Kramárov Alena Koščálová, ktorá tiež uviedla, že už niekoľkokrát museli hospitalizovať pacientov po užití veterinárneho ivermektínu: „Ivermektín nie je lentilka. Najmä, keď sa podáva vo vysokých dávkach. Niektorí majú pocit, že si ho dajú ako prevenciu, potom si ho dajú vo včasnom štádiu a potom si ho žiadajú, aj keď sa dostanú do nemocnice. Ale tie dávky sa kumulujú a liek môže reagovať aj s inými liekmi, pretože liečba je robustná. V tomto ohľade sme obozretní. Sme otvorení, ale nie je to niečo, kde si povieme, že ideme do toho a dáme to každému pacientovi, ktorý je hospitalizovaný.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zázrak sa nekoná. Ivermektín v nemocniciach výrazne nepomáha!

7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre