eReport.sk
Záporožská jadrová elektráreň. Zdroj: tasr/ap

Závažné správy z Ukrajiny: Záporožská elektráreň je opäť ostreľovaná, prišlo tam k silným výbuchom!

K silným výbuchom prišlo v sobotu večer a v nedeľu ráno v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES) na juhu Ukrajiny. Oznámil to v nedeľu šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi, podľa ktorého prišlo zrejme v okolí elektrárne k obnoveniu ostreľovania.

Závažné správy

„Tieto správy… sú extrémne znepokojivé. Pri tejto veľkej jadrovej elektrárni prišlo k výbuchom, čo je absolútne neakceptovateľné,“ uviedol Grossi vo vyhlásení. Zároveň dodal, že škody, ktoré vznikli na budovách, systémoch a vybavení elektrárne, zatiaľ nie sú kritické.

Z ostreľovania elektrárne sa v nedeľu opäť navzájom obviňovali ruská i ukrajinská strana

„Ktokoľvek, kto je za tým, musí okamžite prestať. Ako som už povedal predtým, hráte sa s ohňom!,“ uviedol Grossi. V záporožskej elektrárni sa v súčasnosti nachádza tím z MAAE, ktorého členovia videli niektoré z výbuchov z okna.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu - okrem fronty pri Bachmute - navštívil aj mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny
  2. Už konečne ukončia vojnu?
  3. Naď hlási
  4. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba
  5. Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.
  6. Londýn sa spojil s Kyjevom
  7. Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko
  8. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Najväčšia jadrová elektráreň v Európe

ZAES je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe a pred inváziou produkovala približne jednu pätinu ukrajinskej elektrickej energie. Nachádza sa v nej šesť reaktorov chladených vodou, ktoré obsahujú urán-235. Reaktory elektrárne sú v súčasnosti vypnuté, avšak existuje riziko, že jadrové palivo v elektrárni sa prehreje, ak budú prerušené dodávky energie, ktorá poháňa ochladzovací systém. Elektráreň bola pritom v dôsledku ostreľovania už viackrát nútená použiť záložné generátory.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Závažné správy z Ukrajiny: Záporožská elektráreň je opäť ostreľovaná, prišlo tam k silným výbuchom!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti