tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Do Rimaskej Soboty prišiel nový zamestnávateľ
Ilustračné foto:shutterstock

Zaujímavé čísla! Slováci chcú byť skôr zamestnaní ako sami podnikať

Záujem Slovákov pracovať ako zamestnanci v porovnaní s podnikaním za desať rokov vzrástol. Vyplýva to z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) v roku 2021 a ich porovnania s rokom 2011, informovala v piatok hovorkyňa pre SODB 2021 Štatistického úradu (ŠÚ) SR Jasmína Stauder.

Na základe výsledkov sčítania početne narástli obidve skupiny obyvateľov SR, zamestnanci aj podnikatelia. Podiel podnikateľov sa však znížil o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.). Podiel zamestnancov naopak stúpol, a to o 3,6 p. b.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Holandský premiér Mark Rutte.
  2. Peniaze, bankovky, eurá

V roku 2011 tvorila skupina zamestnancov podiel 74,1 %. V pozícii zamestnanca bolo o niečo viac ako 1,7 milióna obyvateľov. V roku 2021 sa podiel zamestnancov zvýšil na 77,7 % a sú ich takmer dva milióny, presne o 277.631 viac, vyčíslila hovorkyňa. Výsledky SODB v roku 2011 ukázali, že na Slovensku bolo 320.288 podnikateľov, ich podiel bol v tom čase 13,9 %. V roku 2021 počet podnikateľov vzrástol na 349.437, ich podiel však klesol o 0,2 p. b. 

„Môžeme konštatovať, že záujem o podnikanie na Slovenku klesol a s pracovnými možnosťami sa rozšírila potreba zamestnať sa v trvalom pracovnom pomere,“ zhodnotila Stauder. Výrazné rozdiely podľa nej vidieť aj v jednotlivých krajoch. Vo všetkých krajoch prevláda počet zamestnancov nad podnikateľmi. Najvyšší nárast podielu zamestnancov bol v Trnavskom kraji, a to o 5,4 p. b. Najnižší v Prešovskom, o 0,8 bodu. Najvyšší nárast podielu podnikateľov medzi rokmi 2011 a 2021 bol v Košickom kraji, a to o 0,4 p. b. Na druhej strane, najvýraznejší pokles sa zaznamenal v Trnavskom a Trenčianskom kraji, o 0,8 bodu, uzatvorila hovorkyňa.

Ukazovateľ postavenia v zamestnaní zahŕňa okrem zamestnancov a podnikateľov aj ďalšie, menej časté kategórie – vypomáhajúcich, teda neplatených členov domácností v rodinných podnikoch, ostatných a nezistených.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaujímavé čísla! Slováci chcú byť skôr zamestnaní ako sami podnikať

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku