tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Holandský premiér Mark Rutte.
Holandský premiér Mark Rutte. Foto: tasr/ap

Holandská vláda má problém, po krku jej idú odbory: Kompenzujte zdravotníkov s dlhým covidom!

Dva najväčšie holandské odborové zväzy pohrozili, že podniknú právne kroky proti vláde, ak do troch týždňov neponúkne kompenzáciu zdravotníckym pracovníkom s takzvaným dlhým covidom. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 21. júna 2022 cestujúci čakajú v rade na amsterdamskom letisku Schiphol.
  2. očkovanie
  3. Do Rimaskej Soboty prišiel nový zamestnávateľ

Podľa spravodajského servera DutchNews.nl odborové zväzy FNV a CNV tvrdia, že vláda nedokázala vyriešiť potreby približne 5500 zdravotníckych pracovníkov z prvej línie, ktorí sa počas prvých vĺn pandémie nakazili koronavírusom a stále trpia následkami tohto ochorenia. Oba odborové zväzy zastupujú 1,75 milióna pracovníkov v Holandsku.

Bude vláda riskovať podanie žaloby?

„Hnevá nás, že pre nich ešte nebolo nič dohodnuté. Boli prepustení, prišli o veľkú časť svojich príjmov a kvôli chorobe im vznikajú vysoké náklady,“ uviedla podpredsedníčka odborového združenia FNV Kitty Jongová.

Predstavitelia odborov by boli najradšej, keby vláda konala ešte predtým, ako podajú žalobu. Argumentujú aj tým, že parlament vyzval kabinet aj na odškodnenie postihnutých a poškodených zdravotných pracovníkov.

Rada pre verejné zdravie a spoločnosť, nezávislý poradný orgán, ešte v júni vyzval vládu, aby poskytla „štedré“ odškodnenie tým, ktorí trpia dlhodobými problémami po prekonaní covidu.

Zamestnávatelia platia plnú mzdu za prvý rok PN

Zamestnanecká poisťovňa (UWV), nezávislý správny orgán zriadený Ministerstvom sociálnych vecí a zamestnanosti, uviedla, že asi 600 zdravotníckych pracovníkov bolo vyhlásených za práceneschopných pre symptómy dlhého covidu. Ďalších asi 1000 je z rovnakého dôvodu na nemocenskej dovolenke už dva roky a hrozí im ukončenie pracovného pomeru.

Odbory tvrdia, že vládne usmernenia pre používanie ochranných prostriedkov a karanténu porušujú normy Svetovej zdravotníckej organizácie, čo počas pandémie spôsobilo, že stovky zdravotníckych pracovníkov sa nakazilo novým typom koronavírusu.

Server DutchNews.nl pripomenul, že v Holandsku zamestnávatelia platia plnú mzdu za prvý rok práceneschopnosti a 70 percent zo mzdy za druhý rok. Potom môžu byť zamestnanci prepustení.

Pacienti s dlhým covidom sa sťažujú na chronickú únavu, ťažkosti s dýchaním a problémy so sústredením. Odbory tvrdia, že vládne usmernenia pre používanie ochranných prostriedkov a karanténu porušujú normy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), čo počas pandémie spôsobilo, že stovky zdravotníckych pracovníkov sa nakazilo novým typom koronavírusu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Holandská vláda má problém, po krku jej idú odbory: Kompenzujte zdravotníkov s dlhým covidom!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku