eReport.sk
Screenshot, K. Roth Neveďalová a Ľ. Blaha v eReporte
Screenshot, K. Roth Neveďalová a Ľ. Blaha v eReporte

Blaha a Roth Neveďalová: Zatriasli sme Slovenskom, teraz je na čase zatriasť Bruselom


Katarína Roth Neveďalová a Ľuboš Blaha diskutovali s Jurajom Draxlerom pre eReport o svojich povolebných plánoch v Európskom parlamente. Obaja zdôraznili, že chcú a budú v Bruseli presadzovať slovenské národné záujmy.

Zatriasli sme Slovenskom

Ľ. Blaha v úvode povedal: Zatriasli sme Slovenskom, teraz je na čase zatriasť Bruselom. Vysvetlil, že skupina europoslancov za SMER-SSD chce „zabrať“ v Bruseli, aby pomáhali vláde na Slovensku realizovať kroky, ktoré Slovákom sľúbili. K. R. Neveďalová dodala, že je potrebná práve táto synergia s vládou na Slovensku – čo sa výsledkom parlamentných a eurovolieb dosiahlo. Takto – cez Brusel a zároveň pri vláde na Slovensku sa bude dariť lepšie pomáhať presadzovať naše národné záujmy.

Katarína Roth Neveďalová a Ľuboš Blaha pre eReport. Zdroj: YouTube

Ktoré frakcie a ktoré výbory?

Reč bola aj o frakciách a výboroch. Kam naši europoslanci smerujú? Obaja prezradili, že by sa im páčilo v Bruseli založiť čosi ako „vlasteneckú ľavicu“. K. Roth Neveďalová je s výsledkom eurovolieb spokojná, SMER-SSD získal 5 europoslancov a o vyše 200 tisíc hlasov viac. Obaja europoslanci deklarujú, že si so zvyšnými zvolenými rozdeľovať výbory v Bruseli tak, aby mohli čo najefektívnejšie pracovať pre Slovensko. Blaha zdôraznil: „Do Bruselu nepôjdeme kolenačky“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Novinár Dag Daniš, foto: RTVS
  2. Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová,

Doplnil, že sú proti nelegálnej migrácii a LBGTI agende. „Sme zástancovia chlebových tém,“ dodal. Obaja europoslanci sa zhodli, že sa budú snažiť vstupovať do frakcií socialistov. Ak by tam ale nebolo možné nájsť zhodu, nevylučujú, že by sa mohli vytvoriť aj úplne nové frakcie. Zdôraznili, že hľadajú ekonomickú ľavicovosť. Nevylučujú, že by sa pripojili k stredoeurópskym iniciatívam. I keď nie sú ľavicové. Sú tam však spoločné styčné názorové body.

Európska ľavica sa zmenila!

Obaja upozornili na to, že európska ľavica sa posunula od chlebový tém a boja za práva pracujúcich k LGBTI a k zeleným témam. Vedú kultúrne a etické vojny. Avšak toto podľa nich do politiky nepatrí. Je tam jednoducho za posledné roky značný posun. Europoslankyňa zdôraznila, že veľmi zle v týchto eurovoľbách dopadli ľavičiari z Nemecka a Francúzska. Myslí si, že je to preto, že strácajú vlastné korene. Mali by hovoriť o mzde, o spravodlivých pracovných podmienkach, a pod avšak oni si myslia, že tieto témy sú už prekonané. K. Roth Neveďalová je však presvedčená, že nie sú.

Ľ. Blaha upozorňuje, že po niekoľkoročnom predsedaní európskemu výboru musí konštatovať, že niektorí západní kolegovia z európskych štruktúr sa správajú ako ťažkí šovinisti voči východným krajinám. Pripomenul, čo sa dialo s očkovaním proti covidu, kšeftami U. von der Leyenovej s Pfizerom aj s migračnou krízou. Toto všetko podľa neho spôsobilo euroskeptický postoj mnohých Európanov. Blaha upozornil aj na to, že nebude robiť Európskej únii na Slovensku „promo“. To podľa neho nie je úlohou europoslanca. Úlohou europoslanca je zastávať slovenské záujmy v Bruseli. „Nemám v srdci Beethovenvu 9. symfóniu ale „Nad Tatrou sa blýska“,“ dodal nový europoslanec.

Na záver skonštatoval, že EÚ je v mnohých veciach užitočná. Ale je to technokratická mašinéria a „liberálny a militantistický valec“.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blaha a Roth Neveďalová: Zatriasli sme Slovenskom, teraz je na čase zatriasť Bruselom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: