eReport.sk
Foto: shutterstock

Zaočkovaní po príchode na Slovensko nemusia do karantény! Platí to aj pre cudzincov?

Od 9. júla sa mení cestovný semafor aj podmienky pri príchode zo zahraničia. Do karantény budú musieť ísť po novom všetci tí, ktorí nebudú zaočkovaní. Ruší sa tak rozdelenie krajín podľa ich rizikovosti z pohľadu epidemiologickej situácie. Pravidlá budú platiť ako pre Slovákov tak pre cudzincov. Avšak iba v rámci Európskej únie.

Pravidlá pre príchod na Slovensko budú po novom závisieť od toho, či je človek zaočkovaný alebo nie. Vyplýva to z návrhu aktualizácie cestovného semafora z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý v stredu schválila vláda. Zmenou v cestovnom semafore sa má minimalizovať import delta variantu.

Za plne zaočkovanú osobu sa bude pri prechode slovenskými hranicami považovať ten, kto je 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny. Akceptované budú všetky vakcíny používané na Slovensku, teda aj Sputnik V. Taktiež to budú osoby, ktoré sú dva týždne po podaní jednodávkovej vakcíny Johnson & Johnson. Ďalej to budú ľudia, ktorí sú 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19.

Bez očkovania do karantény

Zaočkovaní ľudia sa podľa rezortu budú musieť po prekročení hraníc preukázať potvrdením o očkovaní, a to tzv. GreenPassom, prípadne národným očkovacím certifikátom s QR kódom. Ostatné, nezaočkované osoby sa budú musieť po prekročení hraníc povinne registrovať v systéme eHranica a absolvovať 14-dňovú karanténu. Cestujúci by mal mať možnosť urobiť si RT-PCR test najskôr na piaty deň karantény. V prípade negatívneho výsledku môže osoba túto karanténu opustiť hneď, ako jej je doručená správa o negatívnom RT-PCR výsledku.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. – Foto: FB MK

Výnimku z karantény budú mať aj ľudia s prvou dávkou vakcíny. Bude pre nich tiež platiť prechodné obdobie do 9. augusta. Klus poznamenal, že ide napríklad o vakcínu od AstraZenecy, na ktorej druhú dávku sa čaká 10 týždňov. „Viacerí teraz dobiehajú druhé očkovanie z mája/júna a mali by tak stihnúť lehotu do 9. augusta. Ak majú medzi tým naplánovanú dovolenku, nahliada sa na nich ako na zaočkovaných, čiže sa môžu vrátiť bez podmienok,” povedal štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus.

Rokuje sa s Veľkou Britániou

Rovnaké pravidlá ako pre Slovákov budú platiť aj pre cudzincov. Ale iba pre tých z krajín EÚ. „Pre tých čo majú európsky covid certifikát, teda aj pre cudzincov. Primárne pre tých čo sú z Európskej únie. Zároveň sa paralelne vedú rokovania aj s tretími krajinami, aby sme do toho mohli zahrnúť aj ľudí prichádzajúcich zo Spojeného kráľovstva, Spojených štátov amerických a Kanady,” priblížil aktuálne kroky Klus.

Viac o covid certifikátoch:

  1. Cestovanie a Covid-19
  2. Covid pass. green pass

Rovnako sa však bude prihliadať aj na ľudí z Veľkej Británie, ktorí budú mať európsky covid pas. „Zatiaľ je to podľa toho ako sa rozhodlo na vláde viazané na európsky covidový certifikát, čiže ak sú zaočkovaní na Slovensku a majú európsky covidový certifikát môžu prísť aj z Británie bez karanatény. Ak majú len britský covidový certifikát tak kým nie je vzájomná dohoda, tak sa im nebude uznávať a mali by nastúpiť do 5-dňovej karantény,” doplnil štátny tajomník.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport