eReport.sk
Slovenský minister obrany Robert Kaliňák (vľavo) sa spolu so šéfom rezortu našej diplomacie Jurajom Blanárom stretli v Bruseli na spoločnom rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom (v strede). Zdroj: FB / Robert Kaliňák

Zahraniční partneri plne rešpektujú naše suverénne rozhodnutie o Ukrajine, uisťuje Robert Kaliňák

Nová slovenská vláda sa krátko po svojom zvolení opäť jasne vyjadrila, že Ukrajinu už vojensky podporovať nebudeme. Viacerí naši europoslanci, a najmä z radov progresívcov a liberálov, síce tvrdia, že vládni politici niečo iné hovoria doma a niečo iné pri rokovaniach s EÚ, ich vyjadrenia však dosvedčujú niečo úplne iné.

Spojenectvo NATO a Slovensko pokračuje ďalej

Minister obrany Robert Kaliňák sa počas svojej návštevy v Bruseli stretol v pondelok aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Aké závery z ich rozhovoru vzišli zverejnil v statuse náš šéf rezortu obrany. „V spolupráci s ministrom zahraničných vecí Jurajom Blanárom sme najvyššiemu predstaviteľovi Severoatlantickej aliancie odkomunikovali priority slovenskej vlády v oblasti obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,“ priblížil Robert Kaliňák a dodal, že Stoltenberga tiež informovali o tom, že Slovensko končí s vojenskou pomocou z našich skladových zásob, no naďalej budeme pokračovať s humanitárnou a technickou pomocou. „Teší nás, že zahraniční partneri plne rešpektujú naše suverénne rozhodnutie. Opäť sa nám potvrdilo, že kde je vôľa, tam je cesta a stačí sa nebáť povedať vlastný, suverénny postoj,“ prízvukuje šéf rezortu obrany.

Podstatným bodom rokovania bolo podľa Roberta Kaliňáka aj cieľ nového vedenia ministerstva obrany posilniť kapacity a spôsobilosti Ozbrojených síl SR pri ochrane Slovenska a Slovákov. „Jednou z ciest, ako to dosiahnuť, je modernizácia ozbrojených síl. Modernizácia neslúži len lepšiemu plneniu úloh spojených s obranou republiky, ale prirodzene vedie aj k zníženiu rizika ohrozenia životov vojakov a vojačiek,“ vysvetľuje šéf rezortu obrany, podľa ktorého je Slovensko zodpovedný partner, ktorý je pripravený budovať spôsobilosti na individuálnej aj kolektívnej úrovni.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dohodu o obrannej spolupráci treba upraviť!

Jens Stoltenberg ocenil podľa Roberta Kaliňáka zámer novej vlády modernizovať Ozbrojené sily SR, umožniť rast domáceho obranného priemyslu a investovať do infraštrukturálnych projektov. „Vyzdvihol tiež pokrok Slovenskej republiky v súvislosti so snahou o obnovu samostatnej protivzdušnej obrany. Rokovania potvrdili, že Aliancia a Slovenská republika budú spoločne pokračovať vo zvyšovaní pripravenosti a nasaditeľnosti ozbrojených síl,“ dodal na záver statusu Robert Kaliňák.

Zdroj: FB / Robert Kaliňák


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zahraniční partneri plne rešpektujú naše suverénne rozhodnutie o Ukrajine, uisťuje Robert Kaliňák

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre