Dostane sa z toho? Obvineného biznismena Michala Suchobu zadržali v stredu v rámci policajnej akcie Mýtnik v exotickom Dubaji. Spojené arabské emiráty síce nemajú so Slovenskom dohodu ohľadom vydávania obvinených osôb, no môže sa tak stať na báze dohody oboch krajín. Arabský svet mal ale podľa odborníkov v tejto otázke vlastné pravidlá a zohrávať svoju úlohu mal aj majetok obvineného. Ako je to ale dnes?
„Lovci lebiek získané operatívne informácie poskytli prostredníctvom Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Národnej ústredni Interpol Slovensko a tí ju v rámci siete Interpol poskytli svojim partnerom v Spojených arabských emirátoch. Hľadaného muža dnes zadržali príslušníci Interpol SAE,“ informovala ešte v stredu hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.
Zadržaný podnikateľ
Ministerstvo obdržalo informáciu o Suchobovom zadržaní v stredu a tie posunulo následne Špecializovanému trestnému súdu. „Na Špecializovaný trestný súd sme preto odoslali informáciu so žiadosťou o preložené podklady, nevyhnutné k vypracovaniu a zaslaniu žiadosti o vydanie,“ uviedol hovorca rezortu Peter Bubla. „Keďže medzi Slovenskou republikou a Spojenými arabskými emirátmi (SAE) neexistuje bilaterálna zmluva a SAE nepristúpili k nijakému medzinárodnému Dohovoru, ktorý by explicitne upravoval vyžiadanie na trestné konanie alebo výkon trestu odňatia slobody, extradičná žiadosť bude zaslaná diplomatickou cestou na základe reciprocity (vzájomnosti),“ dodal Bubla.
Michal Suchoba je obvinený v rámci akcie Mýrtnik. – Foto: Twitter/MS
Keď rozhodovali majetky
Spojené arabské emiráty v oblasti vydávania obvinených vraj v minulosti vystupovali naozaj špecificky. Dokonca v situácii, keď mali možnosť vydať obvineného občana inej krajiny, dosť často mali prihliadať na bohatstvo konkrétneho človeka.
K téme sme oslovili arabistu a odborníka, ktorý pôsobil roky v Dubaji. „V minulosti bolo veľmi ťažké dosiahnuť, aby boli nejaké osoby vydané zo Spojených arabských emirátov do zahraničia. Táto krajina chcela byť atraktívna pre zahraničných investorov a dosť často takéto osoby boli dosť zámožné a investovali. Mali napríklad to a to poschodie v hoteli, alebo mali kúpené nejaké nehnuteľnosti. Z tohto hľadiska bola v minulosti snaha ignorovať dopyty o žiadosti o vydávanie,“ hovorí odborník. ktorý si neželal byť menovaný. Ten dodal, že podobné maniere Spojené arabské emiráty už nevyužívajú, a to aj z dôvodu boja proti medzinárodnému extrémizmu.
Suchobove majetky
Práve Suchoba je obvinený v kauze Mýtnik spolu aj s bývalým šéfom finančnej správy Frrantiškom Imreczem či podnikateľom Jozefom Brhelom za možné netransparentné tendre v IT sektore so štátom. Má pod palcom firmu Allexis, ktorá stála za viacerými štátnymi zákazkami v hodnote miliónov eur. Podľa investigatívnej stránky ICJK.sk tržby firmy Allexis sa od roku 2015 držali okolo desiatich miliónov eur. Neďaleko Slavína si postavil aj honosnú megavilu. Je teda možné, že ešte pred rokmi by práve Suchoba mohol byť určitým spôsobom pre Spojené arabské emiráty zaujímavý a jeho majetky by skomplikovali jeho výdavanie na Slovensko.
Ďalší úskok
Arabista, ktorého sme oslovili priznal, že je aj ďalší spôsob, ktorý by mohol skomplikovať vydanie obvinenej osoby. „Ak by sa zastával moslimov a v tomto smere by bol aj určitým spôsobom populárny, tu by to mohlo hrať nejakú úlohu,“ uviedol. Podotkol, že, ak bol už na pôde emirátov zadržaný, ide o pozitívny signál pre slovenské úrady. „Predpokladám, že ak budú splnené potrebné náležitosti bude navrátený na Slovensko,“ podčiarkol.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zadržaný Suchoba v Dubaji: Zachránia ho pred vydaním jeho milióny?