eReport.sk
Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Zdroj: wikimedia.som

Stojí za koncom vojny vo Vietname. Nositeľ Nobelovej ceny za mier, Henry Kissinger, má 100 rokov

Patril medzi najvplyvnejších štátnikov povojnového obdobia a je jedným z tvorcov zahraničnej politiky Spojených štátov amerických. V roku 1973 sa stal nositeľom Nobelovej ceny za mier za podiel na dohode o ukončení bojov amerických vojsk vo Vietname. Aj v súčasnosti si zachováva vplyv na politické dianie, jeho slovo má váhu a vyvoláva rešpekt.

Henry Kissinger má 100 rokov

Dnes (27. mája) má poradca dvoch bývalých amerických prezidentov pre národnú bezpečnosť a bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger 100 rokov.

Heinz Alfred Kissinger sa narodil 27. mája 1923 v bavorskom meste Fürth. Po pätnástich rokoch musela jeho rodina Nemecko opustiť. Pred nacistami ušla v roku 1938 do USA, kde si zmenil meno na Henry. Už od pätnástich rokov pracoval v továrni a súčasne navštevoval večernú školu. Po skončení druhej svetovej vojny, počas ktorej slúžil v americkej armáde, vyštudoval históriu a filozofiu na Harvardovej univerzite, kde získal v roku 1954 doktorát. V roku 1962 ho na tejto univerzite vymenovali za profesora.

Nositeľ Nobelovej ceny za mier

Americký prezident Richard Nixon menoval Kissingera začiatkom roku 1969 za poradcu pre národnú bezpečnosť. Po rezignácii Nixona, ktorého politickú činnosť ukončila aféra Watergate, bol poradcom pre národnú bezpečnosť aj prezidenta Geralda Forda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Donald Trump.
  2. Medvedev šokuje

Od 22. septembra 1973 do 20. januára 1977 stál na čele americkej diplomacie. Henry Kissinger bol jedným z dvoch ministrov zahraničných vecí v histórii USA, ktorí sa narodili mimo územia Spojených štátov. Tou druhou ministerkou bola Madeleine Albrightová, rodená Korbelová, ktorá sa narodila v Prahe.

Stojí za koncom vojny vo Vietname

Keď skončil Kissinger na poste ministra zahraničných vecí mal iba 54 rokov, ale napriek svojmu obrovskému renomé sa do oficiálnej funkcie nevrátil. Niektorí americkí politológovia poukazujú v tejto súvislosti na to, že členom vládneho kabinetu sa nestal aj preto, lebo nijaký iný americký prezident sa nechcel nechať Kissingerom zatieniť, priťahoval by na seba príliš veľkú pozornosť.

Mier vo Vietname

Za najväčší úspech realpolitiky Henryho Kissingera sa považuje sprostredkovanie mierovej dohody s cieľom ukončiť vojnu vo Vietname a odchode amerických vojsk z tejto ázijskej krajiny za čo získal v roku 1973 Nobelovu cenu za mier.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stojí za koncom vojny vo Vietname. Nositeľ Nobelovej ceny za mier, Henry Kissinger, má 100 rokov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php