Hospice, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom v terminálnom štádiu ochorenia, bojujú podobne ako iné zdravotnícke zariadenia počas pandémie ochorenia COVID-19 s viacerými problémami. Nemajú dostatok hygienických pomôcok, financií, ale aj personálu.
„Tak ako každé zdravotnícke zariadenie počas pandémie, aj hospice sú vystavené enormnému tlaku vzhľadom na ohrozenie nákazy pacientov aj personálu. Hlavným obmedzením pre starostlivosť v hospici je nemožnosť návštev. Pri sprevádzaní umierajúcich je prítomnosť rodiny jedným z hlavných benefitov, ktorý v čase pandémie nemôžeme poskytovať,“ uviedol riaditeľ Hospicu sv. Alžbety v Ľubici Bohumír Živčák. V nemocniciach sa lekári aj personál venujú predovšetkým zdravotnej starostlivosti o pacienta. Naopak, v hospici je starostlivosť okrem tej zdravotnej aj sociálna či duševná. „Každý deň sa pacientom snaží venovať nielen ošetrujúci a opatrovateľský personál, ale tiež rehabilitační pracovníci, ktorí k nim chodia, rozprávajú sa s nimi a okrem zdravotného stavu poznajú aj ich rodinné problémy,“ priblížil doktor Juraj Holtman z Hospicu Matky Terezy v Bardejove.
Dôsledky pandémie ešte budú pociťovať dlho
SKCH tvrdí, že dôsledky pandémie budeme pociťovať dlho po jej skončení nielen v životoch a zdraví pacientov, ale i v dušiach a fyzických silách personálu. Riešením by podľa charity bolo, aby vzniklo na Slovensku viac hospicov. Cieľom je vytvárať príležitosť na šírenie povedomia o hospicovej starostlivosti, spôsoboch jej poskytovania a zároveň podporiť poskytovanie takejto starostlivosti na Slovensku.
Spoločne s diecéznymi a arcidiecéznymi charitami je SKCH najväčší neverejný poskytovateľ sociálnych služieb na Slovensku. V súčasnosti prevádzkuje tri kamenné a 11 mobilných hospicov. Ročne sprevádza približne 600 ľudí v posledných dňoch ich života.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zabudli na nich? Hospice bojujú s nedostatkom pomôcok, financií a personálu