eReport.sk
Anna Záborská (OĽaNO)
Anna Záborská (OĽaNO). Foto: tasr

Záborskej zákon padol na jedinom hlase. Cigániková mala radosť: Asi pri mne stál Boh!

AKTUALIZOVANÉ – Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok neschválili zákon na pomoc tehotným ženám. Zo 134 prítomných za zákon hlasovalo 67 poslancov, proti bolo 38 a zdržalo sa 28 poslancov. Nová legislatíva mala priniesť predĺženie lehoty na rozmyslenie o podstúpení umelého potratu. Chcela tiež zaviesť osobitný príspevok pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením a ďalšie zmeny.

Návrh zákona podporili takmer všetci poslanci OĽANO okrem ôsmich, niekoľkí sa aj zdržali. Klub SaS bol proti. Zo Sme rodina väčšina poslancov návrh podporila, proti boli Boris Kollár, Zuzana Šebová a Petra Krištúfková. Návrh zákona tiež podporili nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu, takisto aj poslanci zo strany Za ľudí okrem Alexandry Pivkovej, ktorá bola proti.

Poslanci parlamentu SR počas 48. schôdze Národnej rady SR neschválili Záborskej zákon na pomoc tehotným ženám v Bratislave 11. novembra 2021. – Foto: tasr

Poslanci Smeru-SD sa väčšinou zdržali, návrh podporili Vladimír Faič, Marián Kéry a Juraj Blanár. Všetci poslanci za ĽSNS návrh podporili.

Navrhovatelia chceli zaviesť aj osobitný príspevok

Legislatíva, ktorú predložili poslanci z OĽANO a Sme rodina, hovorila aj o tom, že zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj tehotné matky, a to po dobu tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú.

Lehota na rozmyslenie o potrate sa mala predĺžiť zo 48 na 96 hodín. Poslanci to odôvodňovali tým, že žena by si mohla pokojne a bez časového tlaku premyslieť rozhodnutie umelo ukončiť tehotenstvo.

Poslanci chceli zaviesť aj osobitný príspevok vo výške 3170,14 eura pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Zaviesť chceli tiež tzv. kočíkovné v plnej výške aj pre štvrté dieťa v rodine.

Progresívne Slovensko neschválenie návrhu privítalo

Zákon mal vytvoriť žene možnosť požiadať o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Súčasťou zákona bolo aj premenovanie umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, ako aj zákaz reklamy na umelé potraty.

Záborská: Chýbal jeden hlas

Záborská po hlasovaní uviedla, že chýbal jeden hlas, aby zákon prešiel. Verí, že keď sa v spoločnosti bude hovoriť o pomoci hendikepovaným či núdznym, nezabudne sa ani na rodiny, respektíve ženy, ktoré sa „vo veľmi kritickej chvíli rozhodujú, či dieťa donosia alebo pôjdu na potrat“. Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) neschválenie návrhu privítalo. Simona Petrík z PS uviedla, že ženy na Slovensku by potrebovali dostupnejšiu antikoncepciu a zlepšenie zdravotnej starostlivosti.

Krajčí sa čudoval, Cigániková sa tešila

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková netajila svoju radosť z toho, že Záborskej zákon opäť parlamentom neprešiel. „Asi pri mne stál Boh, teším sa,“ bola jej spontánna reakcia na chodbe v budove parlamentu. Mimochodom, to, že pri nej, ako hovorí, stál Boh, bola pôvodne jej odpoveď na otázku exministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), ktorý sa jej po hlasovaní opýtal, že ako sa jej podarilo dosiahnuť, že zákon na pomoc tehotným ženám nezískal potrebnú podporu v pléne.

VIDEO Cigániková po hlasovaní o zákone netajila radosť, reagovala aj Záborská

Návrh rozdelil aj lekárov a zdravotníkov

Návrh Záborskej kritizovala aj organizácia Amnesty International. V stanovisku uviedla, že ženy a dievčatá, ktoré chcú alebo potrebujú podstúpiť interrupciu, na ktorú majú legálny nárok, už dnes narážajú na Slovensku na viaceré škodlivé prekážky. Po schválení návrhu by sa podľa organizácie prekážky ešte znásobili. Návrh, naopak, podporili desiatky mladých, ktorí v liste uviedli, že zákon neobmedzuje priamo dostupnosť potratov, „ale prináša najmä mechanizmy podpory pre tehotné ženy v núdzi“. Návrh rozdelil aj lekárov a zdravotníkov na dva tábory. Niektorí totiž vydali podporný list k zákonu, ďalší ho zase otvorene kritizovali.

KDH hovorí o neprimeranej diskusii v réžii liberálov

Mimoparlamentné KDH si myslí, že je poľutovaniahodné, že v NR SR sa nenašiel dostatok poslancov na to, aby „Slovensko mohlo viac pomôcť tehotným ženám“. „Naopak, umiernenejší návrh poslaneckého zákona sprevádzala namiesto vecnej neprimeraná diskusia v réžii liberálov a progresívcov, ktorí si z nej urobili politickú zbraň,“ skonštatovalo hnutie v stanovisku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jana Bittó Cigániková (SaS)
  2. Poslanci hnutia OĽaNO sprava Anna Záborská a Juraj Gyimesi.
  3. Romana Tabák (OĽANO).
  4. Poslanci hnutia OĽaNO sprava Anna Záborská a Juraj Gyimesi.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Záborskej zákon padol na jedinom hlase. Cigániková mala radosť: Asi pri mne stál Boh!

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php