eReport.sk
Anna Záborská, foto: tasr

Záborská obvinila Marcinkovú zo šírenia HOAXU. Mladá poslankyňa ju schladila

A už je to tu zase. V parlamente sa opäť otvorila téma pomoci tehotným ženám. No jej forma je nie každému po chuti. Svoje si povedala aj mladá poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá vytkla návrhu zákona jednu podstatnú vec. Anna Záborská jej kritiku označila za hoax.

Marcinková upozornila, že ak zákon prejde, tak ženy, ktoré si prejdú tzv. zamĺknutým potratom (embryo sa prestalo vyvíjať a odumrelo), budú musieť čakať niekoľko dní, kým sa dostanú k lekárskej pomoci. „Ak prejde novela pani Záborskej pod tajomným názvom „pomoc ženám”, s mŕtvym plodom budete musieť žiť ďalšie štyri dni, počas ktorých si vraj máte potrat rozmyslieť. Potrat? V skutočnosti strata vášho vytúženého bábätka, po ktorej vám lekári legálne ani nevedia ihneď pomôcť chirurgickým zákrokom, kým nebojujete o život,“ rozčúlila sa Marcinková.

Záborská jej slová označila za polopravdu a hoax. „Nie sú tam žiadne zákonné lehoty. Ani neboli a ani my ich nenavrhujeme. Takýto zákrok totiž nie je umelým prerušením tehotenstva,“ zdôraznila konzervatívna politička. „Pani Záborská pozorný výklad návrhu jej novely nazýva hoaxom a polopravdou,“ pozastavila sa Marcinková a na jej stranu sa postavilo napríklad združenie Ženské kruhy. „Zavádzate veľmi prísne vymedzenú výnimku, kedy sa povinná čakacia lehota nevyžaduje, a to iba v prípade, že by išlo o „bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy“. Zamĺknutý potrat ale aj mnohé iné situácie výnimku bezprostredného ohrozenia zdravia alebo života ženy nespĺňajú, a preto by sa čakacia lehota vzťahovala aj na ne,“ upozornili zo združenia.

Vladimíra Marcinková skritizovala návrh zákona na pomoc tehotným. – Foto: fb/vladimira.marcinko

„Myslím, že sa mýlite. Zamieňate dva úkony: umelé prerušenie tehotenstva podľa zákona o umelom prerušení tehotenstva a vybratie mŕtveho plodu z tela matky podľa zákona o zdravotnej starostlivosti. Lehoty sa týkajú zákona o umelom prerušení tehotenstva, nie o zdravotnej starostlivosti a teda sa netýkajú ani tzv. zamĺknutých potratov,“ bránila sa Záborská. „V zákone o zdravotnej starostlivosti sa žiadne ustanovenie o „vybratí mŕtveho plodu z tela matky“ nenachádza,“ dodalo združenie. Podľa Marcinkovej je prácou poslancov zlepšovať zákony a strážiť práva ľudí. „V tomto prípade navrhovaná zmena v bode, ktorý kritizujem, nerobí ani jedno ani druhé. Robí presne naopak,“ dodala mladá politička, ktorá pôsobila v strane Za ľudí a momentálne zakotvila v poslaneckom klube SaS. Zákon o pomoci tehotným ženám prešiel do druhého čítania.

Čítajte viac:

  1. Jozef Pročko.
  2. Marek Šefčík (OĽaNO)


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Záborská obvinila Marcinkovú zo šírenia HOAXU. Mladá poslankyňa ju schladila

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti