eReport.sk
Čínske značky zaujali na ruskom trhu so smartfónmi po odchode Samsungu a Apple ich miesto.
Foto: shutterstock

Zabijaci batérie na telefóne. Ktoré aplikácie sú najväčší žrúti energie?


V dnešnej dobe existujú mobilné aplikácie takmer na všetko. Od zoznamovania, objednávania jedla či zavolania si taxíka, až po zakúpenie si lístka alebo sledovanie prejdených krokov. Niektoré z týchto aplikácií ale môžu spotrebovať veľké množstvo energie a preto často dochádza k tomu, že batéria na telefóne nevydrží ani jeden celý deň. Ktoré aplikácie to sú?

Bez mobilného telefónu si vie život predstaviť asi len málokto. Ich pôvodnému významu, teda iba bezdrôtovému telefonovaniu a esemeskovaniu už dávno odzvonilo. Telefóny už majú mnoho rokov podstatne obsiahlejšie využitie, a to vďaka najrôznejším aplikáciám, ktoré vývojári vydávajú. Práve tieto aplikácie sú ale poriadnymi žrútmi batérie. Počas ich používania dochádza nielen k rýchlemu úbytku, ale tiež k celkovému opotrebovaniu batérie, ktoré znižuje jej životnosť.

Najviac energie spotrebuje Fitbit

Najnáročnejšou aplikáciou na prevádzku je podľa webu blog.pcloud.com aplikácia Fitbit. Tá slúži k sledovaniu dennej aktivity, meria teda prejdené kroky, vzdialenosť a v prípade synchronizácie so smart hodinkami alebo fitnes náramkom tiež tep či spánkovú aktivitu. Aj napriek tomu, že beží na pozadí a majiteľ môže mať pocit, že aplikácia nie je vôbec spustená, využíva služby fotoaparátu, sledovanie polohy, mikrofón a WiFi. Teda štvoricu vôbec najväčších žrútov energie mobilu.

Foto: Sharaf Maksumov/Shutterstock

V prvej pätnástke aplikácií, ktoré vyžadujú veľkú kapacitu batérie patrí aj Uber, Snapchat, Tinder či WhatsApp. Všetky tieto aplikácie spúšťajú mikrofón, vyžadujú prístup ku GPS, kamere, kontaktom a tiež technológiám slúžiacim k overovaniu identity.

Medzi ďalšie známe služby, ktoré stoja za úbytkom stavu batérie, patrí Facebook a Instagram. Tie však ponúkajú možnosť takzvaného tmavého režimu, ktorý čerpanie energie z časti spomaľuje. Energeticky náročný Fitbit zároveň patrí k tým aplikáciám, ktoré okrem batérie využívajú aj veľké množstvo systémovej pamäti. Rovnako ako už spomenutý Facebook, Youtube, TikTok, Tinder a Instagram.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zabijaci batérie na telefóne. Ktoré aplikácie sú najväčší žrúti energie?