eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/saratstock

WHO: Prínosy vakcíny od AstraZeneca stále prevažujú nad rizikami

Pomer medzi rizikami a prínosmi vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca je “stále prevažne pozitívny”. Uviedla to v utorok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP.

“Neexistujú dôkazy, na základe ktorých by bolo potrebné zmeniť hodnotenie pomeru prínosov a rizík tejto vakcíny,” povedal médiám na tlačovej konferencií Rogério Paulo Pinto de Sá Gaspar, šéf WHO pre reguláciu a predbežnú kvalifikáciu liečiv.

EMA súvislosť s tvorbou zrazenín ešte skúma

WHO sa tak vyjadrila v deň, keď šéf vakcinačnej stratégie Európskej agentúry pre lieky (EMA) Marco Cavaleri povedal, že medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami existuje “jasná” súvislosť. Dodal pritom, že EMA túto informáciu oficiálne oznámi už v najbližších hodinách.

Samotná EMA ale o niekoľko hodín neskôr informovala, že ešte nedospela k záveru, či vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca spôsobuje krvné zrazeniny. Dodala, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv očkovaciu látku a súvislosť s tvorbou zrazenín “momentálne ešte skúma”.

Lieková agentúra vydá aktualizované odporúčanie

Používanie vakcíny od AstraZenecy pozastavila v marci vyše desiatka väčšinou európskych krajín, lebo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín po podaní tejto očkovacej látky. EMA aj WHO ale v reakcii na tento vývoj 18. marca uviedli, že vakcína od firmy AstraZeneca je bezpečná a mala by sa naďalej používať. Mnohé krajiny vrátane Nemecka, Francúzska či Talianska následne 19. marca obnovili očkovanie touto látkou.

EMA po ďalších medializovaných správach o krvných zrazeninách oznámila, že odborníci skúmajúci súvislosti s vakcínou od AstraZenecy a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, ako sú vek, pohlavie či iné zdravotné problémy. Avizovala však, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv vydá tento týždeň v súvislosti s vakcínou “aktualizované odporúčanie”.

Reagoval aj ŠÚKL

Súvislosť medzi zriedkavými závažnými prípadmi tromboembolických komplikácií a vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca doteraz nebola preukázaná, ale intenzívne sa prešetruje. Prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú jej riziká. Uviedla to v utorok hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy