eReport.sk
Ilustračné foto
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

WHO nemá dobré správy: Naliehavá výzva 194 členským štátom!

Variant koronavírusu omikron sa pravdepodobne medzinárodne rozšíri a predstavuje „veľmi vysoké“ globálne riziko nárastu infekcií, ktoré môže mať „závažné následky“ pre niektoré oblasti, vyhlásila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra AFP.
      
Organizácia vyzvala svojich 194 členských štátov, aby urýchlili vakcináciu pre skupiny s vysokou prioritou a v očakávaní zvýšeného počtu prípadov „zabezpečili zavedenie plánov na zmiernenie“ následkov s cieľom zachovať základné zdravotnícke služby.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus – Foto: tasr


„Omikron má bezprecedentné množstvo vrcholových mutácií, z ktorých niektoré sú znepokojujúce pre ich potenciálny vplyv na trajektóriu pandémie,“ uviedla WHO. Celkové riziko spojené s novým variantom… je posudzované ako veľmi vysoké,“ dodala.
      
Doteraz podľa WHO neboli hlásené žiadne úmrtia súvisiace s omikronom, je však potrebný ďalší výskum na posúdenie potenciálu tejto mutácie uniknúť ochrane imunity vyvolanej vakcínami a predchádzajúcimi infekciami, píše AFP.
      
„Narastajúci počet prípadov môže bez ohľadu na zmenu závažnosti predstavovať enormné požiadavky na systémy zdravotnej starostlivosti a môže viesť k zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti. Následok na zraniteľné skupiny obyvateľstva by bol značný, najmä v krajinách s nízkou mierou zaočkovanosti,“ uvádza sa v správe.
      
O variante omikron prvýkrát informovala WHO 24. novembra z južnej časti Afriky, kde počet prípadov nákazy prudko stúpol, pripomína AFP. Odvtedy sa rozšíril po svete a nové prípady sa objavili v Holandsku, Dánsku a Austrálii, dokonca aj keď viacero krajín zaviedlo cestovné obmedzenia v snahe izolovať sa. Japonsko v pondelok oznámilo, že uzatvorí pre cudzincov svoje hranice a pripojilo sa tak k Izraelu v podnikaní najprísnejších opatrení.
      
WHO vo svojom najnovšom usmernení zopakovala, že krajiny by mali na včasné prispôsobenie medzinárodných cestovných opatrení použiť „prístup založený na riziku“, a uviedla, že poskytne ďalšie rady.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

WHO nemá dobré správy: Naliehavá výzva 194 členským štátom!

Najnovšie