eReport.sk
Peter Weiss
Peter Weiss. Foto: tasr

Weiss kritizuje Hegerovu vládu za nedostatok úcty: To má Pohoda nahradiť oficiálne štátne tradície?


Bývalý politik a diplomat Peter Weiss upozorňuje, že si 30. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky nepripomínali ľudia na žiadnom podujatí, ktoré by organizoval ústredný štátny orgán. Inak povedané, ľavicový komentátor verejného diania v podstate naznačuje, že sa vláda Eduarda Hegera (OĽANO) neunúvala pripomenúť si výročie takým spôsobom, ako by sa patrilo a to napriek tomu, že je tento deň oficiálne považovaný za pamätný. Prekvapilo ho taktiež to, ako sa médiá snažili zvalcovať jediné väčšie podujatie, ktoré organizoval poslanec z poslaneckého klubu strany Smer-SD Ján Podmanický.

„Novinár, ktorý pripomienku deklarácie nazval ´antiPohodou´ a ´bizarnou akciou´ chcel vari naznačiť, že tento stále viac politický festival má nahradiť oficiálne štátne tradície?,“ neveriacky sa pýta Weiss v komentári pre denník Pravda.

Za dnešný stav vraj môže vláda OĽANO, nie rozdelenie ČSFR

Počas výročia sa začali dokonca vo väčšom ozývať kritické hlasy, ktoré spochybňujú to, že rozdelenie ČSFR bolo dobrým krokom. Takúto kritiku však Weiss, ktorý mimochodom vtedy za deklaráciu hlasoval taktiež, odmieta.

„Za to, s akými problémami sa dnes borí Slovenská republika, nemôže rozdelenie ČSFR, ale nekompetentná vláda, ktorá nevie kultúrne a dôstojne vládnuť,“ vracia úder expolitik.

Po konci súčasnej vlády bude musieť podľa neho nastať určité obdobie obnovy, ktoré podľa všetkého nebude ľahké: „Slovensko bude na svoju obnovu po tejto vláde národnej katastrofy vedenej OĽaNO potrebovať nový politický konsenzus. Nekončiaci sa revanš za to, kto ako a za čo hlasoval alebo nehlasoval pred 30 rokmi, je politicky neproduktívny, podobne ako nové kultúrne vojny. Dôležité sú životopisy napísané praktickými činmi vykonanými pre Slovenskú republiku v čase jej trvania. A tými, ktoré budú nasledovať po voľbách.“

Výborné vzťahy medzi Slovenskom a Českom môžu byť príkladom

Určite sa takmer každému, kto cestuje do zahraničia a kto niekedy načal so zahraničným občanom tému vzťahov Česka a Slovenska stalo, že ľudia obdivujú kľudnosť procesu, ktorý predchádzal definitívnemu rozdeleniu a príkladom sú pre nich taktiež aj súčasné vzťahy.

„Je načase prestať komplikovaný proces delenia federácie posudzovať v kategóriách čejsi viny. Veď vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi sú po 30 rokoch oveľa lepšie, ako boli v čase vrcholiacich sporov o novú podobu štátoprávneho usporiadania! Je nekorektné hovoriť, že ČSFR sa rozpadla. Rozdelila sa!,“ pokračuje Weiss.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vpravo Richard Sulík (SaS) vľavo Veronika Remišová (Za ľudí).
  2. Na snímke v popredí vpravo premiér SR Eduard Heger, vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a poslanci hnutia OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému zákonu o financovaní voľného času dieťaťa 22. júna 2022 v Bratislave.
  3. Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Expolitik si myslí, že to mohlo bez série správnych rozhodnutí dopadnúť aj horšie, pri čom ponúkol čitateľom aj zopár negatívnych príkladov. „Spomeňme si na drastický rozpad Juhoslávie a na sériu krvavých konfliktov medzi bývalými štátmi Sovietskeho zväzu, ktorých tragickým vyvrcholením je imperialistická a revizionistická agresia Ruska proti Ukrajine. Je prejavom zodpovednosti vtedajších česko-slovenských politických aktérov, že podobný vývoj u nás ani v najmenšom nepripustili,“ uzavrel Weiss.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss kritizuje Hegerovu vládu za nedostatok úcty: To má Pohoda nahradiť oficiálne štátne tradície?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre