„Dnes ste tam, kam vás priviedli vaše myšlienky. Zajtra budete tam, kam vás vaše myšlienky privedú.” James Allen
Vedeli ste o tom, že človek sa sám so sebou rozpráva približne 50 000-krát za deň? Či už nám hlavou preletí nejaká myšlienka, nad ktorou sa na pár sekúnd zamyslíme alebo sami v sebe niečo prehodnocujeme. To všetko sú naše vnútorné rozhovory. Práve tieto myšlienky a vnútorný monológ samého so sebou do veľkej miery formuje aj náš fyzický svet.
Podľa psychologických prieskumov je u väčšiny ľudí až 80% vnútorných rozhovorov negatívnych. Práve to ale vo veľkej miere ovplyvňuje aj naše správanie a reakcie v bežnom živote.
Mimochodom, silou vlastných myšlienok sa dokážeme zabiť. Neveríte? Prečítajte si tento príbeh z knihy Jacka Canfielda.
Príbeh zamrznutého muža
Nick Sitzman bol mladý, zdravý muž. Pracoval na železniciach a kontroloval vagóny. Jedného dňa mohol Nick aj jeho kolegovia odísť z práce skôr. Práve keď robil poslednú kontrolu vo voze, nešťastnou náhodou ho zamkli v mraziarenskom boxe. Muž si uvedomoval, že v boxoch sú mínusové teploty a že ak ho nikto nenájde, zamrzne. Tak mu vravela logika. Z posledných síl teda vyrezal do drevenej podlahy nožíkom odkaz pre svoju manželku: „Je tu strašná zima. Moje telo je skrehnuté. Chcel by som zaspať.”
Na druhý deň, keď otvorili kolegovia dvere mraziarenskeho boxu, našli v ňom Nicka mŕtveho. Zamrzol. Pýtate sa, čo je na tomto príbehu pozoruhodné? Posledné dni mraziarenský box nefungoval. Bol pokazený. Muž o tom však nevedel a tak bol vnútorne presvedčený, že je v boxe zima ako obvykle, teda niečo pod nulou. Skutočná teplota v boxe však bola 13 stupňov. Aj napriek tomu muž zamrzol, čo dokázala aj následná pitva. Čo sa vtedy stalo? Nick sa vlastne zabil silou vlastných myšlienok. Presvedčil sa, že v boxe je zima a že logicky musí zamrznúť. Jeho „želanie” sa tak naplnilo do bodky.
A teraz sa spoločne zamyslime. Čo ak sa svojimi negatívnymi myšlienkami a obmedzujúci presvedčeniami zabíjame denne, kúsok po kúsku aj my?
Naše fyzické telo reaguje na naše myšlienky
Možno ste už aj vy videli nejaký kriminálny seriál, kde sa páchateľ ocitol na detektore lži. Mal odpovedať na otázky, ktoré ho mali usvedčiť. Odpovedať mohol iba jasným áno, alebo nie. Jeho telo v súčinnosti s myšlienkami dávalo odpovede na to, či klame alebo hovorí pravdu.
Rovnako tak reaguje telo na myšlienky človeka, ak má strach zo zubára, odberov krvi či injekcie. Jeho tlak môže byť optimálny. Ak je však v strese a do toho si hovorí, že sa naozaj bojí toho, či mu náhodou nepríde zle, s najväčšou pravdepodobnosťou sa naozaj zvezie k zemi. Podobný princíp funguje aj pri fóbiách. Ak má niekto strach z hadov, uzavretých priestorov či výšok, dokáže ho strach a vlastné myšlienky paralyzovať natoľko, že stratí vedomie.
Negatívny prístup, strach a skľučujúce vnútorné dialógy menia náš tep, môžeme sa začať potiť, dýchame plytšie a kratšie. Treba si uvedomiť, že takéto zmeny tela sú prepojené práve s našimi myšlienkami. Ak naopak prežívame krásne obdobie alebo vnútornú spokojnosť, vyrovnanosť a pohodu, vylučuje sa nám v tele viac endorfínov. Pozitívne naladenie dokáže dokonca znížiť bolesť.
Automatické negatívne myšlienky
Kedysi som čítal zaujímavý článok. Psychiater Daniel G. Amen v ňom popisoval takzvané automatické negatívne myšlienky. Prikladá im veľký dôraz a venuje sa im aj vo svojich publikáciách. Priblížme si teraz 4 základné druhy automatických negatívnych myšlienok, ktoré nás môžu oberať o životnú energiu.
Vystúpte z kolotoča negativity. Toto vás oberá o životnú energiu! (2. časť)
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vystúpte z kolotoča negativity. Toto vás oberá o životnú energiu! (1. časť)