eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: pixabay

Vystriedajú astronauta slovenského pôvodu? Na Mesiac sa chystá ďalšia ľudská posádka


Je to už 48 rokov, čo posledná ľudská noha okúsila povrch Mesiaca. Tým posledným človekom, ktorý stál na jeho povrchu, bol americký astronaut slovenského pôvodu Eugen Cernan. Americká agentúra pre letectvo a vesmír, známa najmä pod skratkou NASA, sa chystá meniť históriu a malo by sa tak stať v dohľadnej dobe.

Prvá žena v histórii

Práve v týchto dňoch NASA oznámila, že pripravuje astronautov na pristátie na Mesiaci, prvé od roku 1972. Ako informujú noviny The New York Post, agentúra konkretizovala osemnásť mien astronautov, polovicu z nich tvoria ženy, ktorí sa budú pripravovať v špeciálnom programe na „mesačné pristátie“. Z tohto počtu elitných letcov vzíde prvá žena a ďalší muž na Mesiaci.

Dosluhujúci viceprezident USA Mike Pence predstavil astronautov minulý týždeň na záver svojho posledného stretnutia ako predseda Národnej rady pre vesmír. Vyhlásenie sa uskutočnilo v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride hneď pod raketami Saturn V z programu Apollo zo 60. a 70. rokov minulého storočia.

Ako poznamenal viceprezident Pence, posledný z dvanástich mužov, ktorí sa pohybovali po povrchu Mesiaca v rámci misie Apollo 17, veliteľ Eugen Cernan, si neželal počas svojho života nič iné ako sa zbaviť svojho pomenovania ako „posledný“. Cernanove posledné kroky po mesačnej krajine sa udiali 14. decembra 1972. „Strávil zvyšok svojho života obhajovaním toho, aby sa Amerika vrátila na Mesiac,“ uviedol Pence pri stretnutí, podľa ktorého si nasledujúcou misiou uctia pamiatku Genea Cernana. Cernanov otec bol pôvodom Slovák a matka Češka. Legendárny astronaut niekoľkokrát navštívil aj Slovensko, naposledy v roku 2004. Zomrel 17. januára 2017.

Počas prejavu boli prítomní piati z astronautov, ktorí mávali malému počtu účastníkov v maskách. Správca NASA Jim Bridenstine podľa The New York Post zdôraznil, že do skupiny budú pribúdať ďalší astronauti, ktorých má NASA aktívnych 47. Polovica z nich pritom má skúsenosť s pobytom vo vesmíre. Dvaja americkí astronauti, Kate Rubins a Victor Glover sú momentálne na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Vekovo sa pohybujú medzi 30 a 40 rokov, pričom najstarší má 55 a najmladší astronaut 32 rokov.

Bitka o prvenstvo v tomto storočí

K veľkému historickému medzníku má prísť v roku 2024, aj keď sa experti zhodujú, že šance na realizáciu misie sú čoraz slabšie. Neistote neprispieva aj pripravovaná zmena v americkej administratíve.

Zdá sa, že Spojené štáty nie sú jedinou veľmocou, ktorá si buduje svoju prestíž na opätovnom pristátí na Mesiaci. Namiesto Sovietskeho zväzu, respektíve nástupníckeho Ruska je to však Čína, ktorá vyrukovala do útoku. Čínske vozidlo Chang´e 5 nedávno zbieralo na povrchu mesačné horniny. Vozidlo najskôr vŕtalo do povrchu asi 1,8 metra, aby nabralo vzorky.

Vyvrcholením čínskej operácie však bolo pred opustením povrchu bolo umiestnenie prvej skutočnej čínskej vlajky na Mesiaci vyrobenej s z látky, ako uvádza portál Global Times of China. Čínska vlajka sa na Mesiaci síce objavila už v roku 2013, ale precízni konštruktéri z „Ríše stredu“ tvrdia, že až teraz je vlajka vyrobená z materiálov, ktoré dokážu vzdorovať extrémnym podmienkam aké nesporne na Mesiaci panujú.

Video: youtube

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vystriedajú astronauta slovenského pôvodu? Na Mesiac sa chystá ďalšia ľudská posádka