eReport.sk
Výrobe tradičných vianočných oplátok sa Ľudmila Roková z Bánoviec nad Ondavou v Michalovskom okrese už vyše šesť rokov. Foto: tasr

Výroba vianočný oblátok: Chce to len čas a trpezlivosť, hovorí pekárka

Výroba vianočných oblátok nie je náročná práca, treba pri nej však dlho sedieť. Povedala to Ľudmila Roková z obce Bánovce nad Ondavou v Michalovskom okrese, ktorá sa pečeniu tradičného vianočného pokrmu venuje už asi šesť rokov.

„Cesto je jednoduché, treba len dva litre vody, kilogram hladkej múky, trošku osoliť, ocukriť, troška oleja, dobre to premiešať a nechať odstáť, aby sa potom lepšie pieklo,“ priblížila základný recept s tým, že z takéhoto množstva základných surovín upečie približne 250 oblátok. „Dá sa aj viac, ale myslím si, že je lepšie, aby neboli veľmi tenké,“ doplnila.

Roková vyrába oblátky nielen pre seba a svoju rodinu, ale i pre priateľov. Ako povedala, baví ju to a pečenie samotné je pre ňu tiež sviatkom. „Pečenie oblátok pripomína ten čas vianočný, keď sa ľudia tešia, a hlavne v našom kresťanskom spoločenstve je to zvyk, že oblátky majú byť na vianočnom stole,“ vysvetlila s tým, že u nich v rodine k oblátkam neodmysliteľne patrí nielen med, ale i cesnak. „Aby sme boli zdraví, aby sme sa mohli o rok zase stretnúť,“ dodala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výroba vianočný oblátok: Chce to len čas a trpezlivosť, hovorí pekárka

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti