eReport.sk
WA 48 Belehrad - ¼udia protestujú proti násiliu v Belehrade v piatok 12. mája 2023. Srbský prezident Aleksandar Vuèiè ostro odsúdil plány opozície zablokova v piatok k¾úèový most a dia¾nicu v Belehrade, aby presadila svoje požiadavky po minulotýždòových masových stre¾bách v tejto balkánskej krajine, pri ktorých zahynulo 17 ¾udí vrátane mnohých detí. FOTO TASR/AP People march during a rally against violence in Belgrade, Serbia, Friday, May 12, 2023. Serbia’s populist leader has sharply denounced opposition plans to block a key bridge and highway in Belgrade on Friday to press their demands in the wake of last week’s mass shootings in the Balkan country that left 17 people dead, including many children. (AP Photo/Darko Vojinovic)

EÚ a EP sa dohodli na prvom komplexnom zákone o umelej inteligencii


Vyjednávači členských štátov Európskej Únie (EÚ) a Európskeho parlamentu (EP) sa v piatok dohodli na prvých komplexných pravidlách na svete upravujúcich umelú inteligenciu. Bude umelá inteligencia napríklad pomáhať polícii rozpoznávať tváre za účelom policajného sledovania?

TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP.

Bude AI pomáhať polícii?

„Toto je historický moment! Dnes uzatvorenou politickou dohodou o zákone o umelej inteligencii sa Európa stáva prvým kontinentom, ktorý stanovil jasné pravidlá používania umelej inteligencie,“ uviedol po 36 hodinách rokovaní eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Vyjednávači EP a 27 členských krajín Únie prekonali veľké rozdiely v kontroverzných bodoch, vrátane generatívnej umelej inteligencie (AI) a rozpoznávania tváre za účelom policajného sledovania, aby podpísali predbežnú politickú dohodu o zákone o umelej inteligencii.

Related Posts

  1. Sociálna sieť X, ktorú vlastní Elon Musk, môže do konca roka prísť až o 75 miliónov USD (68,71 milióna eur) na príjmoch z reklamy.
  2. Budú rovnako "skvelé?"
  3. WHO je čisté zlo!

Predstavitelia EÚ poskytli len poskromne detailov o tom, čo presne sa dostane do konečnej podoby zákona, ktorý vstúpi do platnosti najskôr v roku 2025. Boli pod tlakom, aby zabezpečili politické víťazstvo pre vlajkovú legislatívu, no očakávalo sa, že nechajú dvere pootvorené pre ďalšie rozhovory, aby sa dopracovali detaily, čo pravdepodobne prinesie viac zákulisného lobingu.

Rozhodne 705 poslancov

EÚ sa ujala vedenia v celosvetových pretekoch v regulácii umelej inteligencie, keď v roku 2021 predstavila prvý návrh pravidiel. Nedávny rozmach generatívnej umelej inteligencie však primäl európskych úradníkov aktualizovať návrh tak, aby mohol slúžiť ako návrh pre celý svet.

Generatívne systémy umelej inteligencie, ako napríklad ChatGPT od platformy OpenAI, sa dostali do povedomia celého sveta a oslňujú používateľov svojou schopnosťou vytvárať texty, fotografie a piesne, ktoré pôsobia dojmom, akoby ich vytvorili ľudia. Vyvolávajú však obavy z rizík, ktoré rýchlo sa rozvíjajúca technológia predstavuje pre pracovné miesta, súkromie a ochranu autorských práv a dokonca aj samotný ľudský život.

Po tom ako bude vypracovaná konečná verzia zákona EÚ o umelej inteligencii, text musí byť schválený 705 poslancami EP ešte pred budúcoročnými voľbami do EP. Očakáva sa však, že toto hlasovanie bude už len formalitou.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ a EP sa dohodli na prvom komplexnom zákone o umelej inteligencii

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre