tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Rumunsko Ukrajina obilie vývoz uarus lode
Ilustračná sníka. Foto: tasr/ap

Všetko podľa plánov? Povolenie na vývoz ukrajinského obilia dostali ďalšie lode

Povolenie preplávať cez námorný humanitárny koridor v Čiernom mori dostalo ďalších šesť lodí, ktoré neskôr z Ukrajiny odvezú náklad obilnín. Vyplýva to z vyhlásenia Spoločného koordinačného centra (JCC) podporovaného OSN, o ktorom v pondelok informoval britský denník The Guardian.

Dve z týchto plavidiel – MV Kafkam Etler a MV Zelek Star – už údajne prešli inšpekciou v Marmarskom mori a môžu ísť na nakládku do ukrajinského prístavu Čornomorsk, ležiaceho v Odeskej oblasti.

Ostatné lode musia skontrolovať

Kontrola zvyšných štyroch plavidiel – MV Great Arsenal, MV Zumrut Ana, MV Ocean S, MV Kubrosliy – je naplánovaná na utorok. Ak bude inšpekcia úspešná, lode budú môcť podľa správ ukrajinských médií odplávať do Čornomorska. Okrem toho dostali počas víkendu povolenie na plavbu aj lode MV Star Laura a MV Rahmi Yagci.

Rusko blokovalo prístavy

Rusko počas invázie na Ukrajinu blokovalo ukrajinské obilie v jej prístavoch, ktoré boli aj zamínované, takže reálne hrozila svetová potravinová kríza. Preprava obilnín z ukrajinských prístavov Odesa, Čornomorsk a Južne je opäť možná na základe dohôd podpísaných 22. júla v Istanbule a sprostredkovaných Organizáciou Spojených národov a Tureckom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecký kancelár Olaf Scholz
  2. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  3. Na archívnej snímke ropovod Adria v priestoroch prečerpávacej stanice v Tupej.
  4. Na videosnímke vydanej 10. februára 2022 raketový systém S-400 rozmiestnený v bieloruskej Brestskej oblasti počas rusko-bieloruských manévrov

Plavidlá vyvážajúce obilie z Ukrajiny sa musia podrobiť kontrolám a počas plavby sú chránené špeciálnou nárazníkovou zónou desať námorných míľ (18,5 kilometra).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Všetko podľa plánov? Povolenie na vývoz ukrajinského obilia dostali ďalšie lode

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku