eReport.sk
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová kritizovala antisemitské prejavy v Európe. Zdroj: FB / Peter Lipták

Von der Leyenová: Únia by mala začať zbrojiť Ukrajinu zo zmrazených ruských aktív!

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu uviedla, že Európska únia by mala zvážiť možnosť využiť zisky zo zmrazených ruských aktív na nákup vojenských zásob pre Ukrajinu. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda slovenskej vlády Robert Fico na utorkovom stretnutí s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom
  2. Cesta za demokraciou
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Silný symbol

„Je načase začať sa rozprávať o využívaní neočakávaných ziskov zo zmrazených ruských aktív na spoločný nákup vojenskej techniky pre Ukrajinu,“ povedal Ursula von der Leyenová.

„Neexistuje silnejší symbol a lepšie využitie týchto peňazí než na to, aby sa Ukrajina a celá Európa stali bezpečnejším miestom pre život,“ uviedla Leyenová.

Príprava na vojnu

Hrozba vojny pre Európsku úniu podľa Leyenovej „síce nie je bezprostredná, ale nie je ani nemožná“.

„Riziká vojny by nemali byť preceňované, ale potrebné je sa na ne pripraviť, a to sa začína bezodkladnou potrebou obnovy, doplnenia a modernizácie ozbrojených síl členských štátov,“ povedala.

Nový plán zbrojenia

Leyenová v stredu predstavila novú európsku priemyselnú obrannú stratégiu, ktorú komisia predloží v najbližších týždňoch. Jedným z hlavných cieľom stratégie bude uprednostnenie spoločného obstarávania.

„Európa by sa mala usilovať o výrobu novej generácie operačných prostriedkov, ktoré budú víťaziť v bojoch,“ povedala Leyenová a dodala, že „v najbližších piatich rokoch musíme zvýšiť kapacity nášho obranného priemyslu.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Von der Leyenová: Únia by mala začať zbrojiť Ukrajinu zo zmrazených ruských aktív!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre