eReport.sk
Cesta za demokraciou
Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová. Foto: tasr

Podpredsedníčka EK Jourová: Slovensko a Maďarsko sa stávajú nástrojom ruskej propagandy!

Cesta za demokraciou. Na tej je momentálne podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. V rozhovore pre týždenník Politico vyzvala členské krajiny EÚ, aby sa pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu (EP) viac chránili pred ruskou propagandou, a upozornila, že vlády Maďarska a Slovenska používajú v prípade vojny na Ukrajine naratívy Moskvy. Informuje o tom spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Predseda slovenskej vlády Robert Fico na utorkovom stretnutí s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom
  2. Líder OĽANO Igor MatovičI
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Cesta za demokraciou

Politico v stredu na svojej webovej stránke pripomenul, že Jourová, „vyzbrojená“ údajmi o ruských dezinformačných kampaniach a novým zákonom EÚ na podporu slobody médií, sa vydáva na „pracovnú cestu za demokraciu“ po krajinách EÚ.

Aby počas nej presadila ich koordinovanejší postup v boji proti dezinformáciám. V stredu navštívi Fínsko a na budúci týždeň Taliansko.

Nemecká AfD

V rozhovore pre Politico upozornila, že ruská propaganda našla ochotných šíriteľov vo väčšine krajín EÚ, pričom poukázala na krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) a spresnila, že naratívy Moskvy šíria dokonca aj niektoré vlády. Podľa jej slov je to prípad Maďarska a Slovenska.

„Kremeľ nemôže priamo ovplyvniť mysle a srdcia európskych ľudí. Potrebuje na to domácich zástupcov,“ uviedla Jourová.

Podľa vlastných slov je najviac znepokojená tým, ako AfD preberá ruskú rétoriku, lebo ak sa Nemecko obráti chrbtom k Ukrajine a EÚ, Európania budú mať veľký problém.

Stratégia

„Rusko je majstrom propagandy. Majú stratégiu pre každú krajinu vrátane plánov, kam zamerať úsilie o zasahovanie. Majú nejakú analýzu nákladov a výnosov, myslím tým, že majú veľmi dobre spočítané, kam investovať. A v Nemecku by to mohla byť úspešná investícia s veľkým dopadom na celú Európu,“ upozornila.

Politico pripomína, že strana AfD vyzýva na okamžité prímerie na Ukrajine, aby Nemecko užšie spolupracovalo s Moskvou, zastavilo dodávky zbraní, zrušilo sankcie a začalo opäť dovážať ruský plyn.

Slovensko a Maďarsko

Jourová skonštatovala, že ak vo väčšine krajín eurobloku šíria ruské naratívy opozičné alebo mimoparlamentné strany, neplatí to pri Maďarsku a Slovensku. Existujú dve krajiny, kde počúvame ruské príbehy od vlád. Je to Maďarsko a Slovensko,“ spresnila.

Podľa jej slov vinu na úspešnom šírení ruskej propagandy majú čiastočne aj politici. Niektorí z nich Rusku uľahčili situáciu tým, že ospravedlňujú a propagujú alternatívne médiá, ktoré preberajú a opakujú témy pripravené v Kremli.

„Vidíme nový trend, že niektorí politici používajú alternatívne médiá namiesto uznávaných tradičných médií a verejnoprávnych médií,“
 opísala situáciu.

Mier musí byť ukrajinský

Jourová tvrdí, že jeden príbeh šírený alternatívnymi kanálmi je obzvlášť silný a je to krátky odkaz: „Chceme mier“.

„Všetci chceme mier. Ale nesmie to byť mier za cenu ústupkov. Heslo ‚Chceme mier‘ prichádzajúce z Kremľa znamená: ‚Prestaňte podporovať Ukrajinu‘,“ odkázala komisárka.

Zdroj: (spravodajca TASR Jaromír Novak), tasr, teraz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podpredsedníčka EK Jourová: Slovensko a Maďarsko sa stávajú nástrojom ruskej propagandy!

Odoberať
Upozorniť na
22 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre