eReport.sk
Heker za počítačom.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Voľby v Holandsku poznačili hackeri: Hlásili viaceré útoky!


Viacero holandských strán počas štvrtkových volieb do Európskeho parlamentu (EP) oznámilo, že sa stali obeťami kybernetických útokov. K zodpovednosti sa prihlásila ruskojazyčná skupina HackNet, uviedol v piatok týždenník Politico.

Hlásili viaceré útoky

„Holandsko je prvou krajinou, ktorá hlasuje vo voľbách do Európskeho parlamentu. Bude teda prvé, kto bude trpieť útokmi DDoS,“ uviedla skupina nazvaná HackNet v ruskojazyčnom príspevku na Telegrame. Podľa Politica najmenej tri politické strany – krajne pravicová Strana slobody (PVV), Kresťanskodemokratická výzva (CDA) a Fórum pre demokraciu (FvD) – hlásili vo štvrtok problémy s útokmi na svoje webové stránky.

Účasť voličov na eurovoľbách bola podľa portálu DutchNews.nl takmer 47-percentná, najvyššia za posledných 35 rokov. Skutočné výsledky volieb zverejnia až v nedeľu večer spolu s výsledkami z ostatných členských krajín EÚ, ale exit poll zverejnený verejnoprávnou vysielacou spoločnosťou NOS naznačil, že ľavicová aliancia obsadí osem z 31 holandských kresiel v EP. Strana práce (PvdA) a Zelení (GroenLinks) pod vedením bývalého eurokomisára Fransa Timmermansa tak zrejme dokázali poraziť krajne pravicovú Stranu slobody (PVV) Geerta Wildersa, ktorá dominovala vo vlaňajších parlamentných voľbách. V EP bude zrejme mať sedem mandátov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peniaze a vojny patria k sebe
  2. Putin sa zastal Trumpa
  3. Bidenove hrozby nezabrali

V porovnaní s výsledkami parlamentných volieb z jesene 2023 klesla podpora pre strany novej pravicovej koalície z 56,3 percenta na 38,5 percenta, kým podpora pre ľavicovú alianciu vzrástla z takmer 16 percent na takmer 22 percent. Timmermans v povolebnom rozhovore pre médiá upozornil, že ak sa zrátajú výsledky ľavicovej aliancie, kresťanských demokratov, liberálnej stany D66 a paneurópskej strany Volt, tak „strany, ktoré sú za Európu a ktoré sa rozhodli pre silnejšiu Európu, si v týchto voľbách viedli dobre.“

Denník NRC Handelsblad v piatok upozornil, že sedem mandátov pre Wildersovu PVV v europarlamente ukazuje, že Holandsko smeruje k euroskeptickej pravici. Wilders označil odhadované výsledky za najväčšie víťazstvo strany v eurovoľbách, no nedokázal skryť sklamanie z toho, že nie je víťazom hlasovania.

Čo hovorí exit poll?

Exit poll naznačil, že Strana slobody a demokracie (VVD) obsadí štyri kreslá v EP, CDA a D66 budú mať po tri mandáty, Roľnícko-občianske hnutie (BBB) získa dve kreslá a po jednom europoslancovi budú mať strana Volt, Nová spoločenská zmluva (NSC), konzervatívne náboženská Reformovaná politická strana (SGP) a Strana pre zvieratá (PvdD). O poslancov v EP zrejme príde krajne pravicové a proputinovské Fórum pre demokraciu (FvD), ktoré má v súčasnosti päť europoslancov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Voľby v Holandsku poznačili hackeri: Hlásili viaceré útoky!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: