tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/giovanni cancemi

Vojna svetových farmafiriem! Moderna žaluje Pfizer pre krádež pri výrobe vakcíny

Farmaceutická spoločnosť Moderna v piatok oznámila, že podala žalobu na konkurenčné konzorcium Pfizer/BioNTech za údajné porušenie jej patentu na výrobu vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP. 

„Sme presvedčení, že Pfizer a BioNTech nezákonne skopírovali vynálezy Moderny a bez dovolenia ich používajú,“ vyhlásila hlavná právnička Moderny Shannon Thyme Klingerová. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. očkovanie
  2. Moderna, vakcína, koronavírus, covid
  3. vakcína, covid, koronavírus, ampulky
  4. Zľava šéf hnutia OĽANO Igor Matovič a jeho minister Vladimír Lengvarský.
  5. testovanie
  6. vakcína, covid, koronavírus, ampulky

Moderna podala žalobu proti Pfizeru v americkom štáte Massachusetts a proti BioNTechu na krajinskom súde v nemeckom Düsseldorfe, uviedla Moderna v tlačovom vyhlásení. Podľa agentúry DPA žiada Moderna od svojich konkurentov odškodné, jeho výšku však nezverejnila. Moderna tvrdí, že na technológiu mediátorovej RNA (mRNA), ktorá bola kľúčová pri výrobe vakcín proti covidu aj od Pfizer/BioNTech, si zaregistrovala patenty ešte v rokoch 2010 až 2016.

„Podaním týchto žalôb chceme chrániť našu inovatívnu technológiu mRNA, do ktorej vývoja sme investovali miliardy dolárov a patentovali sme si ju ešte v predchádzajúcom desaťročí, pred objavením sa ochorenia COVID-19,“ citovala americká televízia NBC generálneho riaditeľa Moderny Stéphana Bancela. „Táto základná platforma, ktorú sme začali budovať v roku 2010, nám spolu s našou patentovanou prácou s koronavírusmi v rokoch 2015 a 2016 umožnila vyrobiť bezpečnú a veľmi účinnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, a to v rekordne krátkom čase po začiatku pandémie,“ vyhlásil Bancel. Ako dodal, Moderna na základe tejto technológie teraz vyvíja aj vakcíny proti chrípke, vírusu HIV, autoimunitným a srdcovocievnym ochoreniam a tiež niektorým zriedkavým druhom rakoviny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vojna svetových farmafiriem! Moderna žaluje Pfizer pre krádež pri výrobe vakcíny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku