eReport.sk
Edurad Heger počas očkovania proti covidu. Foto: tasr

Nízky záujem o očkovanie, ale dobrý biznis! Slovensko zaplatí ďalšie stovky miliónov eur za vakcíny

Záujem o očkovanie bol a je na Slovensku oveľa nižší, ako predpokladala slovenská vláda na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Počítalo sa totižto s až 90 percentnou zaočkovanosťou. Realitou však je, že na Slovensku nie je plne zaočkovaná ani polovica obyvateľstva a vakcíny za stovky miliónov eur budeme možno čoskoro hádzať do koša.

Len počas tohto roka má na Slovensko doraziť 5,6 milióna vakcín od spoločnosti Pfizer za 109 miliónov eur. Dokopy má prísť od spoločností Pfizer, Moderna, Novavax a Sanofi až 7,3 milióna vakcín. Na Slovensku pri tom žije necelých 5,5 milióna obyvateľov, z ktorých nie každému je prístupné očkovanie plnou dávkou. Je teda takmer isté, že na Slovensku nastáva výrazný prebytok vakcín a vzhľadom na podobnú situáciu vo viacerých okolitých štátoch je možné, že vakcíny nebude mať štát komu predať a nestihnú sa minúť do konca ich záruky. Znamenalo by to, že peniaze investované do nich by vyšli navnivoč. Nedá sa zároveň očakávať, že by nastala výrazná zmena trendu, keďže je Slovensko na chvoste zaočkovanosti v rámci EÚ a za posledné tri dni bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií zaočkovaných len 20 ľudí.

Ministerstvo vyzýva štáty na vzájomnú koordináciu

Na sklade by teda mohlo po tomto roku ostať cez 5 miliónov vakcín bez jasnej alternatívy využitia. S riešením sa snaží prísť ministerstvo zdravotníctva: „Slovenská republika sa do rokovaní medzi členskými krajinami aktívne zapája a oslovili sme viaceré z nich na spoluprácu a vzájomnú koordináciu,“ priznal pre denník Pravda komunikačný odbor ministerstva.

Covid sa vraj vráti

Jedným z argumentov nakupovania vysokého počtu vakcín je možný návrat pandémie v takej rozsiahlej forme, ako sme si ju zažívali počas posledných rokov. „Potenciálne spôsobí ďalšiu vlnu zvýšeného počtu prípadov, ktorú očakávame začiatkom jesene. Táto situácia je zvlášť znepokojujúca, koronavírus bude mať ďalší čas na vývoj, kým príde jeseň, a preto nás môže ešte prekvapiť,“ tvrdí členka konzília odborníkov Henrieta Hudečková.

Za najohrozenejšie skupiny sú pri tom opäť označovaní starší ľudia. „Na jeseň budú najstarší a najzraniteľnejší ľudia potrebovať ďalšiu ochranu. Pre rizikovú populáciu vo vzťahu ku covidu má očkovanie obrovský význam,“ tvrdí Hudečková.

V spoločnosti sa dlhodobo šíri názor, že práve vakcíny sú faktorom znižujúcim imunitu obyvateľov. Aj napriek tomu, že bolo toto tvrdenie mediálne považované skôd za hoax, Hudečková mu zjavne nejakú váhu priznáva: „Viacerí experti sa zhodli na tom, že veľká vlna na jeseň a v zime je možná vzhľadom na slabnúcu imunitu po infekcii a vakcínach. A uniknúť imunitnej ochrane umožní aj uvoľnenie obmedzení a nárast nového variantu. Preto by sme sa mali na jeseň vrátiť i bez nariadení k nefarmakologickým preventívnym opatreniam najmä účinnému prekrytiu horných ciest dýchacích v uzavretých priestoroch, a to v období nárastu počtu akútnych respiračných ochorení.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nízky záujem o očkovanie, ale dobrý biznis! Slovensko zaplatí ďalšie stovky miliónov eur za vakcíny

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php