eReport.sk
po zrážke dvoch vlakov v Pardubiciach
po zrážke dvoch vlakov v Pardubiciach zdroj: tasr

Vlakové nešťastie v Česku: Medzi zranenými sú pravdepodobne aj Slováci


Medzi zranenými po nočnej zrážke vlakov v českých Pardubiciach sú s veľkou pravdepodobnosťou aj občania Slovenskej republiky. Uviedli z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR s tým, že zatiaľ nemajú potvrdené informácie o národnosti obetí.

,,Náš zastupiteľský úrad v Českej republike je v súvislosti s tragickou zrážkou vlakov pri Pardubiciach v aktívnom kontakte s príslušnými zložkami,“ doplnil rezort.
K tragickej nehode došlo v stredu (5. 6.) pred polnocou pri novej stanici Pardubice – centrum.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Meteorológovia varujú pred dažďom
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.

Príčiny nehody vyšetruje polícia

Čelne sa tam zrazil rýchlik spoločnosti RegioJet, ktorý smeroval do Košíc, s nákladným vlakom. Pri nehode zomreli štyria ľudia a najmenej 27 sa ich zranilo. Príčiny nehody vyšetruje polícia a Drážna inšpekcia. Dopravu na železničnej koridorovej trati v ČR vo štvrtok ráno čiastočne obnovili. Diaľkové spoje smerujúce aj na Slovensko môžu mať počas dňa meškanie.

Dopravu na trati po nehode sčasti obnovili

Doprava na železničnej koridorovej trati bola po nočnej zrážke vlakov v Pardubiciach vo štvrtok ráno čiastočne obnovená, vlaky tam môžu prechádzať nízkou rýchlosťou po jednej koľaji. Na sociálnej sieti X to uviedla česká Správa železníc. Diaľkové spoje smerujúce aj na Slovensko môžu mať počas dňa meškanie.

,,K 8.00 hod. bolo možné obnoviť dopravu na koridore medzi stanicami Pardubice hlavná stanica a Kostěnice. Vlaky môžu v úseku zatiaľ využívať jednu traťovú koľaj a okolo miesta nehody prechádzajú zníženou rýchlosťou. V nadchádzajúcich hodinách je potrebné rátať s nepravidelnosťami v doprave,“ upozornil úrad. Dopravu sa podarilo obnoviť približne po deviatich hodinách. Podľa stanice ČT24 môžu vlaky miestom prechádzať maximálne desaťkilometrovou rýchlosťou, avšak na sprevádzkovanú koľaj sa nedostanú všetky a v niektorých úsekoch je preto stále zavedená aj náhradná autobusová doprava.

Vo zvyšnej časti koľajiska v Pardubiciach hasiči odstraňujú následky nehody, začali už odpájať jednotlivé vagóny. Zatiaľ nedokázali odhadnúť, kedy by prevádzka v stanici mohla byť obnovená naplno. Komplikáciou sú najmä rušne, ktoré sú do seba zakliesnené, a tiež zdemolovaný prvý rýchlikový vozeň, ktorý budú musieť na mieste rozobrať. Príčinu nehody vyšetruje polícia a Drážna inšpekcia.

Minister vnútra Vít Rakušan

Na miesto v noci vyrazil minister vnútra Vít Rakušan aj minister dopravy Martin Kupka, obaja vyjadrili sústrasť rodinám obetí. Na sociálnej sieti X ľútosť prejavil aj premiér Petr Fiala. „Zrážka dvoch vlakov v Pardubiciach je veľké nešťastie. Všetci myslíme na obete a zranených. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým,“ napísal predseda českej vlády. Sústrasť a skoré uzdravenie zraneným vo štvrtok pripojil aj český prezident Petr Pavel.

Majiteľ spoločnosti RegioJet Radim Jančura uviedol, že ho nehoda veľmi mrzí a firma je pripravená poskytnúť cestujúcim maximálnu podporu a odškodnenie. ,,Urobíme všetko pre riadne vyšetrenie udalosti a v nadväznosti na to prijmeme zodpovedajúce opatrenia,“ napísal na sieti X. Škoda po tragickej nehode presiahne podľa hovorcu Drážnej inšpekcie Martina Drápala 110 miliónov korún (takmer 4,5 milióna eur).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vlakové nešťastie v Česku: Medzi zranenými sú pravdepodobne aj Slováci

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: