eReport.sk
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek. Foto: fb/prezidiumhazz

Nové vozidlá pre hasičov: HaZZ pripravuje verejné obstarávanie na nákup 50 hasičských áut s plošinou


Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) pripravuje verejné obstarávanie na nákup 50 špeciálnych hasičských áut s plošinou. Pôvodne ich chcel nakúpiť 55 kusov, no po konzultácii s Útvarom hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR počet znížil, a to aj vzhľadom na efektivitu vynaložených prostriedkov. Uviedol hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.

Zásahy vo výškach alebo evakuáciu osôb z výšok

Autá budú slúžiť na hasenie a technické zásahy vo výškach alebo evakuáciu osôb z výšok. Plošiny sú podľa HaZZ v porovnaní s hasičskými autami s rebríkmi vhodnejšie napríklad na evakuáciu osoby na nosidlách. Vyradené vozidlá dostanú dobrovoľné hasičské zbory, priblížilo ÚHP.
Nové hasičské autá s plošinou majú nahradiť hasičské autá s rebríkmi.

,,Rebríková sada automobilových rebríkov AR 30 bola pôvodne namontovaná na podvozku IFA a najstarší automobilový rebrík bol vyrobený v roku 1970,“ povedal Neumann. Zároveň poukázal na to, že prezídium HaZZ realizovalo tzv. repas hasičskej techniky, a to výmenou podvozkovej časti a rekonštrukciou pôvodnej rebríkovej sady. ,,Z počtu 50 kusov automobilových plošín AP 32 bude 47 kusov ako priama výmena automobilových rebríkov AR 30 a navýšenie o tri kusy bude z dôvodu nárastu počtu výškových budov vo vybraných krajských mestách SR,“ vysvetlil hovorca.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vlak číslo RJ 1021 spoločnosti Regio Jet
  2. Infantilný marketing

Obnova môže byť efektívnejšia

Výmena súčasných hasičský áut s plošinami je podľa ÚHP opodstatnená. Tvrdí, že v plánovanej dobe dodania nových áut v roku 2026 bude mať 43 zo 47 súčasných vozidiel za sebou aspoň 15 rokov aktívnej služby, čo je po odporúčanej dobe životnosti. Útvar odporučil HaZZ obnovovať vozidlá postupne, nie naraz. ,,Obnova môže byť efektívnejšia, ak sa vytvorí priorizované poradie na základe upraveného bodovacieho systému,“ skonštatovali analytici.

ÚHP tiež radil prehodnotiť systém, podľa ktorého sa určujú vozidlá na obnovu. Súčasný systém nedostatočne zohľadňuje prevádzkové náklady a väčšiu váhu dáva veku vozidla. V praxi by to mohlo podľa ÚHP znamenať obnovu vekovo starších, no technicky lepších vozidiel na úkor áut v horšom stave, ktoré sú však vekovo mladšie. ,,Niektoré novšie vozidlá majú pritom vyššie náklady na opravy,“ podotkli analytici.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nové vozidlá pre hasičov: HaZZ pripravuje verejné obstarávanie na nákup 50 hasičských áut s plošinou

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: