AKTUALIZOVANÉ – Zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Vyžadovať sa to bude môcť aj v prevádzkach. Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, by nemali vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Návrh schválila vláda na stredajšom rokovaní. Zároveň navrhuje, aby ho parlament prijal v skrátenom legislatívnom konaní.
Zamestnanec si môže testovanie zabezpečiť sám, alebo mu ho bezplatne zabezpečí zamestnávateľ. Ak zamestnanec odmietne bezplatné testovanie v práci, malo by sa to kvalifikovať ako prekážka v práci na strane zamestnanca, a to bez náhrady mzdy.
Okamžite uzatvoriť prevádzku, prípadne jej časť, z dôvodu porušenia nariadených opatrení bude možné až na 30 dní.
„Nemožno však vylúčiť, že strany sa dohodnú na inom režime, napr. náhrade mzdy, čerpaní dovolenky,“ uvádza sa v materiáli.
Podľa nových pravidiel by sa mala tiež pandemická PN od 1. decembra dostať na úroveň štandardnej PN. Doteraz boli podmienky pandemickej PN výhodnejšie.
Ak testovanie odmietne policajt, colník alebo vojak, automaticky dostáva služobné voľno bez nároku na plat.
Počas krízovej situácie by z dôvodu ochorenia COVID-19 malo byť možné uzatvoriť prevádzku. Mala by tak urobiť osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor a o pomoc môže požiadať aj policajta.
Okamžite uzatvoriť prevádzku, prípadne jej časť, z dôvodu porušenia nariadených opatrení bude možné až na 30 dní.
Ak urazíte zdravotníkov bude hroziť vysoká pokuta
Policajt by tiež mohol od ľudí vyžadovať potvrdenie o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom teste na ochorenie COVID-19.
Ak osoba urazí zdravotníkov, sfalšuje COVID pass alebo ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak by malo byť možné uložiť jej pokutu do 1000 eur. Za priestupky možno v blokovom alebo rozkaznom konaní pokutovať do 500 eur. Za priestupy spáchané počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu by mala byť pokuta do 1500 eur, v blokovom konaní do 700 eur.
Podľa nových pravidiel by sa mala tiež pandemická PN od 1. decembra dostať na úroveň štandardnej PN. Doteraz boli podmienky pandemickej PN výhodnejšie.
Ministri okolo Kollára sa pri hlasovaní zdržali
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní vlády vysvetlil, že režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) bude zavádzať Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na základe uznesenia vlády. Ak sa však v niektorom okrese zavedie, že sa budú musieť zamestnanci pri vstupe na pracovisko preukazovať potvrdením o očkovaní, teste či prekonaní, test musí mať zamestnanec zabezpečený bezplatne.
Krajniak na otázku, čo so zamestnancami, ktorí odmietnu túto povinnosť povedal, že firma ho prepustiť nemôže, môže ho však v princípe poslať domov na základe prekážky v práci.
Na margo toho, kto teda zaplatí za test povedal, že viac povie premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý má mať brífing ešte v stredu. Podľa Krajniaka však sú dve možnosti. „Buď to bude preplácané, alebo tie testy budú k dispozícii,“ skonštatoval minister.
Minister tiež vysvetlil, že toto by malo platiť iba obmedzený čas, podľa rozhodnutia ÚVZ. Na otázku, čo so zamestnancami, ktorí odmietnu túto povinnosť povedal, že firma ho prepustiť nemôže, môže ho však v princípe poslať domov na základe prekážky v práci.
Krajniak tiež povedal, že ministri za Sme rodina sa pri schvaľovaní opatrení zdržali. Dôvodom je zrušenie výhodnejšej pandemickej PN, resp. jej zrovnoprávnenie s klasickou PN, ktorú Krajniak odmietal, pretože podľa neho zneužívaná nie je a stále má zmysel.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vláda už „ušila“ zákon pre tretiu vlnu: Potvrdenie o očkovaní má byť vstupenkou aj do roboty!